Sztolnia Czarnego Pstrąga
Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600-metrowy fragment sztolni Fryderyk z XIX wieku, która służyła do odwadniania podziemi tarnogórskich. Sztolnia położona jest na terenie rozległego, prawie 200 hektarowego Parku Repeckiego. Znajdują się tutaj dwa szyby „Ewa” i „Sylwester”. Pierwszy z nich o głębokości 20 metrów powstał w 1826 roku zwieńczony nadszybiem zbudowanym w charakterze rotundy (charakterystyczna, stylowa forma dla tego typu obiektów górniczych). Szyb „Sylwester” zbudowany został natomiast w 1828 roku i posiada głębokość 30 metrów.
Sztolnia „Czarnego Pstrąga” łączy oba szyby ze sobą na odcinku 600 metrów. Odcinek ten zwiedzający przebywają w łodziach, wysłuchując opowieści górniczych przewodnika. Aby się dostać do przystani dla łodzi trzeba zejść dosyć stromymi schodami usytuowanymi w głębi szybu „Ewa”. Nazwa sztolni pochodzi rzecz jasna od pstrągów, które zadomowiły się tutaj, a słabe oświetlenie sprawiło, iż wydają się one być czarne.
Sztolnia Czarnego Pstrąga jest czynna do zwiedzania dla wycieczek grupowych z wcześniejszą rezerwacją przez cały rok w godzinach od 8.00 do zmroku.
Turyści indywidualni: styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień w soboty, niedziele i święta w godzinach: 11.00 do 15.00
Więcej informacji na stronie: www.kopalniasrebra.pl