Osiedle Giszowiec
Kolonię górniczą Giszowiec zbudowano w latach 1906-1910 dla pracowników kopalni Gische. Plany eksploatacji nowych pokładów węgla wymagały pracowników, których realokować można było właśnie poprzez zaoferowanie im miejsca zamieszkania.
Angielska idea miasta ogrodu w Polsce została zrealizowana właśnie na osiedlu Giszowiec. Niestety w latach 70-tych XX wieku część zabudowań wyburzono. Do dziś zachowała się część osiedla ze zróżnicowanymi architektonicznie domami mieszkalnymi oraz karczma, miasteczko amerykańskie, nadleśnictwo, szkoły i sklepy.
Osiedle cechowało się nowoczesnością jak na ówczesne standardy życia. Budynki nie były co prawda wyposażone w łazienki, lecz w centralnym miejscu osiedla stała nowoczesna pralnia z maglem i łaźnią.
Jednym z głównych założeń podczas budowy kolonii było wprowadzenie elementów zachowujących wiejski charakter poprzez gontowe dachy, przydomowe ogrody z zabudową gospodarczą oraz szutrowane jezdnie. Plan osiedla zapewniał mieszkania dla 642 rodzin oraz budynki komunalne, nadleśnictwo i placówki usługowe.
Miasteczko amerykańskie to niewielka kolonia powstała na terenie osady w latach 20-tych XX wieku dla amerykańskich pracowników z rodzinami. W tamtym okresie na Giszowcu można było pograć w golfa, na czym Amerykanie systematycznie spędzali swój wolny czas. Tuż za kolonią rozciągały się pola golfowe.
Więcej informacji na stronie: www.giszowiec.info
Cennik
wejście darmowe: | 0.00 zł |