Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu
Bazylika powstała dzięki obietnicy dwóch katolickich biznesmenów, którzy przysięgli sobie, że jeśli miasto ocaleje z inwazji pruskiej wybudują imponującą świątynię dedykowaną Najświętszemu Sercu Jezusa. Paryż ocalał, a przyrzeczenie zostało spełnione.
Bazylika Sacre Coeur położona jest na Montmartre - najwyższym paryskim wzgórzu, z którego roztacza się malowniczy widok na większą część miasta.
Świątynia została wzniesiona w stylu romańsko-bizantyjskim z białego wapienia, a dokładniej z trawertynu. Dzięki specyfice tego materiału elewacja nie szarzeje pomimo szkodliwego działania zanieczyszczeń i warunków pogodowych.
Jej kopuły mają wysokość 79 metrów, a wieża północna 83 metry. W wieży tej znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu ważący 19 ton, został ufundowany przez mieszkańców regionu Sabaudii w południowej Francji, stąd też wywodzi się jego nazwa La Savoyarde. Ze szczytu kopuły można oglądać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone o 30 km.
Autorem projektu Bazyliki był francuski architekt Paul Abadie. Trwająca 39 lat budowa rozpoczęła się 16 czerwca 1875, a zakończyła w roku 1914, jednak Bazylikę konsekrowano dopiero po zakończeniu I wojny światowej - 16 X 1919.
Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 7.00-23.00.
Schody prowadzące do Bazyliki, to bardzo popularne miejsce spotkań kulturalnych Paryżan, a także turystów. Odbywają się tam różnego rodzaju happeningi, które są równie wielką atrakcją jak sama Bazylika.