Wielki Meczet w Kordobie
W Kordobie znajduje się imponujący meczet/ katedra chrześcijańska. Jest to skomplikowane, ale poniżej wyjaśniamy o co chodzi.
Około 600 roku pierwszą katedrę wybudowali w tym miejscu Wizygoci. Jednak w 785 roku Abd al Rahman I, po szybkim podboju Półwyspu Iberyjskiego, rozpoczął budowę Wielkiego Meczetu, najbardziej imponującej arabskiej budowli na kontynencie europejskim. Świątynia była rozbudowywana przez kolejnych kilka wieków. W efekcie powstała imponująca i jedna z najwspanialszych sal modlitewnych w Europie. Wnętrze świątyni zajmuje około 22 tys. m kw, natomiast cała świątynia zajmuje około 1,5 ha, a jej dach spoczywa na ponad 800 kolumnach i filarach połączonych charakterystycznymi biało-czerwonymi łukami. W środku znajdziemy 17 naw.
W XIII w. Kordobę odzyskali chrześcijanie i przekształcili meczet w kościół. Początkowo niewiele zmienili, ale w 1523 zaczęli budować w samym centrum sali modlitewnej katedrę, psując tym samym dzieło muzułmańskich budowniczych. Nie sposób jednak nie dostrzec, w którym miejscu rozpoczęto budowę katolickiej katedry. Zamiarem architektów było zabudowanie i nadbudowanie na fundamentach arabskich nowej świątyni o pięciu nawach, z potężnymi marmurowymi kolumnami i chórem. I zapewne setki arabskich łuków i kolumn znikłoby na zawsze, gdyby Karol V udając się do Granady na swój ślub z Izabelą Portugalską, nie zajrzał do Kordoby. Widząc burzenie łuków i kolumn, miał powiedzieć: "Nie wiedziałem, co tu było, bo nigdy bym nie zezwolił na zbudowanie czegoś, co może powstać wszędzie indziej, na miejscu tego, co nie ma sobie równych w świecie". Dzięki jego protestowi możemy dziś uczestniczyć w katolickiej mszy w otoczeniu arabskich łuków wzorowanych na rzymskich mostach podpartych kolumnami z wizygockich świątyń.
Będąc w katedrze warto zajrzeć do zakrystii, gdzie znajdziemy złoto-srebrną monstrancję autorstwa Heinricha von Arfe oraz anonimową rzeźbę z kości słoniowej przedstawiającą ukrzyżowanego Chrystusa.
W świątyni znajdziemy również polski akcent. Wychodząc ujrzymy kopię obrazu matki Boskiej Częstochowskiej.
Jest to niezwykłe miejsce warte odwiedzenia.