Przewodnik po Walencji [wideo]
Walencja leży w Hiszpanii, nad brzegiem Morza Śródziemnego. Liczy około 800 tysięcy mieszkańców, którzy używają głównie języka hiszpańskiego (kastylijskiego) oraz walencyjskiego (valenciano), podobnego do katalońskiego.
Zwiedzanie Walencji najwięcej przyjemności sprawia w marcu, kiedy jest już w miarę ciepło i organizowany jest wielki festiwal Las Fallas. W sierpniu warto przyjechać na La Tomatina, czyli bitwę na pomidory w pobliskiej miejscowości Bunol.
Zobaczcie najciekwsze atrakcje turystyczne w naszym filmowym przewodniku po Walencji.
SKRÓT (a po niżej szersza wersja):
Klimat w Walencji
Mało tu deszczu, a jeśli już to pada w październiku. Najwięcej słońca czeka nas w lipcu. Temperatury przez cały rok są zwykle powyżej 10 stopni, a powyżej 20 stopni - od czerwca do października.
Jak dotrzeć do Walencji?
Brak jest bezpośrednich lotów z Polski do Walencji. Można lecieć np. do Barcelony lub Alicante i stamtąd dotrzeć pociągiem, autobusem lub wynajętym samochodem. Samolotem możemy dolecieć na przykład z Krakowa przez Palma de Mallorca.
Komunikacja miejska w Walencji
Zwiedzając Walencję warto poruszać się metrem. Zachowaj kartę do metra, aby mieć tańsze przejazdy. Kursują także autobusy. Mapy sieci komunikacyjnej są do odebrania za darmo w punktach informacji turystycznej. Znajdziesz tam także mapę "rowerowej" Walencji - Valenbisi. Za kartę uprawniającą do korzystania przez tydzień z miejskich rowerów zapłacisz 10 euro. Warto popytać miejscowych, czy nie udostępnią Ci swojej karty Valenbici.
Gdzie spać?
Najdrożej jest podczas fiest, a taniej w innych porach roku. Pod uwagę weź:
Hotele Husa (od ok. 60 euro) - husa.es
Apartamenty (od 55 euro za 6 osób = mniej niż 10 euro na osobę) - friendlyrentals.com, waytostay.com
Szukać noclegu można także na wimdu.com oraz airbnb.com, a na Couchsurfing.org jest sporo osób gotowych przenocować nas za darmo.
Co i gdzie jeść?
Tradycyjną potrawą jest paella, która kosztuje około 17 euro. W barach zjemy obiad w cenach 30-70 euro. Najlepsze produkty regionalne są na Mercado Central. Obowiązkowo zakup na pamiątkę przysmaki Hiszpanów - turrony. Możesz także przywieźć lokalny napój wysokoprocentowy - Aigua de Valencia. W czasie imprezy Las Fallas (19 marca) spróbuj serwowanych z sosem czekoladowym churros (paluszki smażone w głębokim tłuszczu) i bunelos (smażone kulki ciasta dyniowego). Podczas Tomatiny (ostatnia środa sierpnia) w Bunol rozstawianych jest mnóstwo stoisk z sangrią.
Zobacz na mapie
Przewodniki
Warto odwiedzić
-
1. Miasteczko Sztuki i Nauki w Walencji
Ciudad de las Artes y las Ciencias (po polsku Miasteczko Sztuki i Nauki) w Walencji to budynki o niesztampowych kształtach. Centrum kulturalne i rozrywkowe.
-
2. Katedra w Walencji
Budowa katedry trwała do 1262 roku, ale najwięcej emocji wzbudza Święty Graal.
-
-
4. Horchateria El Siglo w Walencji
Będąc w Walencji obowiązkowo należy się wybrać na tutejszy przysmak czyli tradycyjną horchata.
-
-
6. Restauracja La Lola w Walencji
Jest to hiszpańska restauracja innowacyjna w kuchni, jak i w wystroju.
-
-
-
-
10. Mercado Central w Walencji
Mercado Central to najstarszy w Walencji, ale także w Europie targ żywności.
-
11. Plaza del Ayuntamiento w Walencji
Największy i najważniejszy plac miasta, na którym rozgrywają się słynne Las Fallas.