Skandynawski klimat, Oslo

Myślicie o wakacyjnej podróży do Oslo? Czemu nie - jest tam w lato, zwłaszcza w sierpniu, taniej. Zobaczcie mój przewodnik po skandynawskiej stolicy.

INFORMACJE OGÓLNE
Oslo to znana wszem i wobec stolica Norwegii, w której zbiegają się wszystkie krajowe i międzynarodowe drogi transportowe oraz turystyczne.  Jest największym miastem w Norwegii, leży w południowej części kraju a miasto położone jest w samym centrum Oslo Fjord otoczonego z każdej strony porastającymi lasem wzniesieniami, które nadają niepowtarzalnego naturalnego uroku tej skandynawskiej stolicy.

Miasto jest największym, po Bergen, ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym Norwegii. Jest jednak zabudowane zupełnie inaczej niż pozostałe stolice w Europie. Łączy tradycje i nowoczesność. Są tutaj małomiasteczkowe domki, blisko otoczone dziką przyrodą. Panuje tutaj też ciekawa atmosfera, spokojna i pełna poszanowania dla innego człowieka. Nieopodal stolicy, a po części też w jej granicach, rozciągają się parki krajobrazowe, rezerwaty, tereny do uprawiania narciarstwa i do wspinaczek.

W Oslo zastaniemy wiele atrakcji turystycznych, o których więcej przeczytacie wybierając konkretne miejsce z opublikowanej po prawej stronie listy. Wszystkie ciekawe miejsca Oslo są w jego centrum i są dostępne dla zwiedzających pieszo. Jedynie do kilku atrakcji należy udać się środkami komunikacji miejskiej. Metrem dojedziemy między innymi do skocznii w Holmenkollen, Muzeum Wikingów, Muzeum Kontiki czy Muzeum Fram. Najważniejsze muzea i galerie w Oslo są dostępne za darmo w niedziele.


KUCHNIA
Kuchnia norweska jest typową dla państw północnej Europy. Bywa ciężkostrawna, ale jest pożywna, dostarcza wielu kalorii. Norwegowie jadają dużo nabiału, m.in. sery (żółty Jarlsberg, kozie), a także baraninę, mięso renifera, wieloryba i fok. Oprócz tego królują ziemniaki. Warto sięgnąć po produkty z morza, takie jak kawior z dorsza, krewetki czy wędzony łosoś. Kuchnia uwzględnia też dżemy z dzikich owoców. Norwegowie mają też pieczone świńskie i jagnięcie żeberka, owczą głowę z uszami, oczami i pozostałymi jej elementami. Piją rozpuszczalną i niesłodzoną słabą kawę. Herbatę pija się głównie owocową, ale rzadko.


TRANSPORT
Oslo należy do miast, które mają najlepiej rozbudowaną i sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej. Niestety korzystanie ze środków komunikacji miejskiej nie jest tanim sposobem na zwiedzanie miasta. Dobrą propozycją jest wykupienie Oslo Pass, która pozwala na wygodne i tanie zwiedzanie Oslo. Karta upoważnia bezpłatnego wstępu do wszystkich muzeów oraz darmowych przejazdów komunikacją miejską w granicach miasta. Poza tym umożliwia bezpłatne parkowanie, wstęp na baseny, lodowiska oraz wiele zniżek w restauracjach, pubach i hotelach. Karta ważna jest przez 24, 48 lub 72 godziny od momentu jej pierwszego wykorzystania.

Cennik:Dorosły   / Dziecko (do 15 roku życia)
•24 godziny  270 NOK / 120 NOK
•48 godzin  395 NOK / 145 NOK
•72 godziny  495 NOK / 190 NOK

Kartę można kupić w biurach informacji turystycznej, na campingach i w hotelach. Wraz z kartą otrzymamy dokładną ''instrukcję obsługi'' karty oraz spis wszystkich korzyści i miejsc objętych zniżkami.

 

ATRAKCJE

1/ MUZEUM NORWESKIEJ HISTORII KULTURY (Norsk Folkemuseum) w tym jednym z największych europejskich muzeów na wolnym powietrzu (skansen), można zobaczyć tradycyjne budownictwo z całej Norwegii na przestrzeni stuleci.  Podczas sezonu letniego (odbywają się wystawy) mają miejsce liczne wydarzenia kulturalne powiązane z muzyką i folklorem oraz sztuką i rzemiosłem, lokalnymi wypiekami,  itp. Zwiedzającym przybywającym wraz z rodzinami, Oslo proponuje również takie atrakcje jak przejażdżki konno i dorożką czy wizytę w starym sklepie ze słodyczami.

ADRES: 0287 Oslo, Museumsveien 10
JAK DOJECHAĆ: Autobus: 30 Bygdøy od centrum dwóch Folk Museum w Oslo.
Samochodem/pieszo: Z autostrady E18 lub od ulicy Bygdøy Allé, następnie za znakami na Norwegian Folk Museum.
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 10.00-18.00
CENNIK: Dorośli: NOK 110, Dzieci:  NOK 30


2/ FRAM MUZEUM (Frammuseet) jest to muzeum zawierające zbiory z norweskiej wyprawy polarnej. Zostało otwarte 20 maja 1936 roku. Muzeum powstało w celu upamiętnienia wypraw polarnych, a w szczególności trzech odkrywców: Fridtjof Nansena, Otto Sverdrupa i Roalda Amundsena. Zawiera również ekspozycje dokumentującą faune polarną np. niedźwiedzie polarne oraz pingwiny. Główną atrakcją jest Statek Fram. Jednostka powstała w 1892 roku i była przeznaczona do celów badawczych na terenach polarnych. Można zwiedzać jej wnętrze oraz autentyczne wyposażenie. Statek Fram posłużył w czasie trzech wypraw odkrywczych prowadzonych przez Fridtjofa Nansena, Otto Sverdrupa i Rolanda  Amundsena. Wystawa prezentuje również obszerną historię wypraw polarnych. Wszystkie znajdujące się tam opisy są tłumaczone w ośmiu językach.

ADRES: 0286 Oslo, Bygdøynesveien 36
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 09.00-18.00
CENNIK: Dorośli: NOK 80, Dzieci:  NOK 30


3/ MUZEUM ŁODZI WIKINGÓW (Vikingskipshuset) ekspozycja muzealna na Półwyspie Bygdøy w Oslo, będąca częścią Muzeum Kulturhistorisk, prezentująca znalezione w wykopaliskach archeologicznych łodzie Wikingów. Muzeum wybudowano specjalnie na potrzeby udostępnienia łodzi wykopanych w kurhanach na południu Norwegii. Prezentowane są w nim trzy dębowe łodzie wraz ze znalezionymi w nich przedmiotami.

ADRES: 0287 Oslo, Huk Aveny 35
JAK DOJECHAĆ: Autobus nr 30 do Bygdøy (począwszy od Teatru Narodowego i kilku przystanków innych). Wysiąść na przystanku statków wikingów.
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 09.00-18.00
CENNIK: Muzeum Historyczne: Dorośli: NOK 50; Viking Ship Muzeum: Dorośli: NOK 60, Dzieci: NOK 30

4/ BYGDØY (również Bygdø, wcześniej znany jako Ladegaardsøen) jest to półwysep na terenie Oslo. Częściowo zabudowany jako dzielnica willowa, ale popularny przede wszystkim ze względu na swoje atrakcje turystyczne. Należą do nich m.in.: Bygdø Kongsgård (park królewski), Oscarshall Slott (zamek Oscarshall), Vikingskipshuset (Muzeum Łodzi Wikingów), Kon-Tiki Museet (muzeum Kon-Tiki), Fram-museet (muzeum statku polarnego Fram), Sjøfartsmuseet (muzeum morskie) oraz Norsk Folkemuseum (muzeum ludowe i skansen). Funkcjonują tu również dwie plaże.

ADRES: Oslo, Bygdøy
JAK DOJECHAĆ: Na Bygdøy można dostać się drogą lądową (autobusem lub samochodem), zaś w okresie wiosenno-letnim także drogą wodną - kursującymi regularnie spod ratusza łodziami. Do Bygdøy jedzie się, aby popływać w Huk, ostatni przystanek linii autobusowej 30A lub w Paradisbukta (o trafnej nazwie Rajska Zatoka).

Po za tym na wyspie można zobaczyć również:
A Muzeum Kon-Tiki - Mieszczą się w nim naczynia i mapy z wyprawy przez Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki, jak również biblioteka ze zbiorem 8000 książek. Adres: 0286 Oslo, Bygdøynesveien 36
B Norweskie Muzeum Morskie - Budynek muzeum zdobył architektoniczną nagrodę. Muzeum mieści eksponaty dotyczące kultury wybrzeża oraz historii morskiej obejmującej modele statków, rybołówstwo, archelogię morską, morskie obrazy i przemysł stoczniowy. Adres: 0286 Oslo, Bygdøynesveien 37

Poniżej mapka orientacyjna z zaznaczonymi pkt: 

Mapka orientacyjna
źródło: Google Maps

5/ PAŁAC KRÓLEWSKI (Slottet, Det Kongelige Slott) jest to oficjalna siedziba norweskich monarchów i jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Norwegii. Obecnie mieszka w nim król Harald V wraz z małżonką. Obiekt położony jest na wzgórzu Bellevuehøyden, na końcu ulicy Karola Jana, głównej arterii handlowej i turystycznej Oslo. Pałac jest miejscem uroczystych obiadów, podczas których król podejmuje zagraniczne głowy państw. W czasie oficjalnych wizyt zatrzymują się one właśnie w tym budynku. Jest również miejscem pracy większości członków dworu królewskiego. Co roku 17 maja, w święto narodowe Norwegii, podczas uroczystości rodzina królewska pozdrawia swoich poddanych z balkonu.
Budynek został w zniesiony w klasycystycznym stylu w kształcie litery U. Główna część pałacu wychodzi na ulicę Karla Johansa, natomiast po bokach są dwa mniejsze skrzydła. Budynek jest trzypiętrowy. Całkowita powierzchnia pałacu wynosi 17 624 m², z czego ok. 1000 m² zajmują pokoje królewskie.  Wokół pałacu rozciąga się park (Slottsparken), w którym znajduje się kilka pomników. Największy z nich, stojący naprzeciw pałacu, przedstawia króla Karola III Jana. Dla zwiedzających wstęp możliwy jest jedynie przez kilka tygodni w okresie letnim (wstęp płatny, na zwiedzanie należy umawiać się z wyprzedzeniem). Dodatkową atrakcją może być także odbywająca się codziennie o godz. 13.00 honorowa zmiana warty straży królewskiej.

ADRES: 0010 Oslo, Henrik Ibsens gate 1

W pobliżu znajduje się również:
J Dom sztuki w Oslo (Kunstnernes Hus) jest to galerią sztuki prowadzona pod kierunkiem artystów, pełniąca rolę głównego ośrodku eksponatów norweskiej i międzynarodowej sztuki współczesnej. Jest zbudowana w stylu funkcjonalistycznym. Oprócz licznych koncertów w budynku odbywają się pokazy sztuki Høstutstillingen, a także różnego rodzaju wystawy. Adres: Oslo, Wergelandsveien 17
K Bislett Stadion jest to stadion sportowym w stolicy Norwegii. Jest to najlepiej znany obiekt sportowy, ze względu na bogate tradycje lekkoatletyczne i ponad 50 rekordów świata. Stadion został zburzony w 2004 i odbudowany do lata 2005. W pobliżu stadionu jest również hala lekkoatletyczna służąca rozgrzewce. Adres: 0168 Oslo, Bislettgata 1


6/ GALERIA NARODOWA (Nasjonalgalleriet) administracyjnie jest częścią Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Wzornictwa od 2003r. Galeria z najbogatszymi w Norwegii zbiorami sztuki norweskiej oraz skandynawskiej i europejskiej, m.in. prace Edvarda Muncha, I.C.Dahla, Christiana Krohga i wielu innych.

ADRES: 0164 Oslo, Universitetsgata 13
GODZINY OTWARCIA: pon.-śr., pt.-ndz. godz. 10.00-17.00


7/ TEATR NARODOWY W OSLO (Nationaltheatret) jest jednym z największych i najbardziej znanych scen wystawiających sztukę dramatyczna w Norwegii.
Pierwsza sztuka została wystawiona 01 września 1899, ale początki teatru sięgają do Teatru Christiania, który został założony w 1829 roku. Na oficjalnym otwarciu budynku zostały przedstawione trzy sztuki: pierwszą były wybrane utwory Ludviga Holberga, następnego dnia Wróg Ludu, Henryka Ibsena, a trzeciego dnia Sigurd Jorsalfar, Bjørnstjerna Bjørnsona.
Teatr Narodowy początkowo był prywatną instytucją, która zmagała się z problemami finansowymi do 1929 roku, kiedy to rząd Norwegii rozpoczął dofinansowanie teatru. Wielu sławnych norwegów pełniło funkcję dyrektorów artystycznych teatru, w tym m.in Vilhelm Kreg. Za jego dyrekcji teatr przeżywał swój "złoty okres".
Główny budynek został zaprojektowany przez architekta Henryka Bulla. Teatr zarządza czterema scenami: główną (Hovedscenen), amfiteatrem (Amfiscenen), Malarstwem Parlour (Malersalen) oraz Teatrem Torshov (Torshovteatret).

ADRES: 0161 Oslo, Johanne Dybwads plass 1


8/ PLAC EIDSVOLL (Eidsvolls plass) jest zarówno placem i parkiem położonym w Oslo. Został on określony jako "Narodowy Pasaż Norwegii". Pierwotnie był to bagnisty teren, który został przekształcony w park, w tym samym czasie, co budowa budynków przy ulicy Karl Johans Gate, i ulica Stortingsgata, która od południa przecięła bagna. Teren ten został zachowany jako park, dzięki właścicielom z drugiej strony ulicy, którzy nie chcieli mieć widoku przysłoniętego wysokimi budynkami. W 1864 roku park otrzymał obecną nazwę, która była zainspirowana miejscowością Eidsvoll, gdzie została podpisana Konstytucja Norweska. W 1956 roku obszar został przekształcony wg planu architekta Arnsteina Arneberga, który zaprojektował ozdobny basen z wodą. Basen posiadający fontannę na środku jest otoczony kilkoma drzewami i pomnikiem sarny. Wewnątrz Plac Eidsvoll możesz też znaleźć: Budynek parlamentu w Oslo , Studenterlunden . Teatr Narodowy w Oslo .

ADRES: 0159 Oslo, Eidsvolls plass


9/ BUDYNEK PARLAMENTU W OSLO (Stortingsbygningen) budynek parlamentu norweskiego wzniesiony w 1866. Neoromański gmach mieści się w centrum miasta. Mieści się w nim jednoizbowy parlament Norwegii oraz część biur rządowych. Od strony zachodniej do budynku przylega Stortingsplass z niewielkim parkiem. Latem dostępny dla zwiedzających codziennie, natomiast poza sezonem tylko w soboty.

ADRES: 0026 Oslo, Karl Johans gate 22

W pobliżu znajduje się również:
E Katedra w Oslo (Oslo domkirke) jest to katedra luterańska w Oslo. Została wybudowana w 1697 roku w stylu barokowym. W katedrze odbywają się koronacje i śluby królów norweskich. Adres: 0154 Oslo, Karl Johans gate 11
F Egertorget, dawniej znany jako Egertorvet jest placem w Oslo na skrzyżowaniu ulic Karl Johans gate i Øvre Slottsgate. Jest to "reszta obszaru", która powstała około 1840r., gdy ulica Karl Johans Gate została połączona z dawną ulicą Wschodnią obok Stabellkroken. Stabellgården i Egergården musiały zostać zburzone, aby połączyć ulice razem. Plac nazwany został po braciach Herman i Thorvald Eger, którzy byli właścicielami Egergården. W lecie na Egertorget można zobaczyć wielu muzyków ulicznych i żonglerów. Adres: Oslo, Egertorget
G Ulica Karla Johansa jest główną arterią Oslo. Ulica została nazwana na cześć króla Karola III Jana, który był także królem Szwecji. Arteria powstała z połączenia kilku ulic, które pierwotnie tworzyły oddzielne ciągi. Sekcja wschodnia była częścią historycznego miasta Christian IV, położonego w pobliżu murów obronnych. Aby zrobić miejsce pod nową katedrę, mury obronne musiały zostać zburzone, co spowodowało powstanie trzech obszarów, z których póżniej powstała ulica Østre Gade. Szerszy zachodni odcinek ulicy został zbudowany w 1840 roku jako aleja łącząca nowo powstały Pałac Królewski z resztą miasta. W 1852r. aleja została nazwana ulicą Karl Johans Gate na cześć niedawno zmarłego króla. Kiedy budynek parlamentu został ukończony w 1866r. połączył on dwie dawniej odrębne ulice, które nazwano ulicą Karla Johansa. Adres: Oslo, Karl Johans gate
H Gmach Sądu w Oslo jest siedzibą dwóch Sądów Rejonowych, tingrettu, który zajmuje się sprawami cywilnymi i karnymi, oraz byfogdembete który egzekwuje inne sprawy, takie jak małżeństwa, upadłość majątkowa, sprawy spadkowe i poświadczenia notarialne. Adres: Oslo, C.J. Hambros plass 4
I Studenterlunden jest parkiem położonym w centrum Oslo, w Norwegii. Graniczy z ulicą Karl Johans gate, Stortingsgatą, Universitetsgatą i bramą Frederiks. W parku znajduje się siedziba Teatru Narodowego. Zawiera on również wejście do stacji Nationaltheatret oraz stacji metra. Adres: 0161 Oslo, Stortingsgata 12


10/ RATUSZ (Oslo Rådhus) siedziba władz miejskich Oslo. W auli ratusza odbywa się corocznie uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. W sezonie letnim możliwe jest zwiedzanie jednej z wież ratusza. Decyzja o budowie ratusza w tym miejscu nie była przypadkowa, z miejsca tego roztacza się ciekawy widok na Oslofjord, także statki wpływające do portu w Oslo widzą ratusz na pierwszym planie, gdyż ten znajduje się dokładnie na końcu Oslofjord.

ADRES: 0037 Oslo, Oslo City Hall

11/ CENTRUM POKOJOWE NOBLA (Nobels Fredssenter) tradycyjne i multimedialne ekspozycje prezentujące tematy związane z Pokojową Nagrodą Nobla, a także z wojną, pokojem i rozwiązywaniem konfliktów. W centrum znajduje się ekspozycja poświęcona laureatom Pokojowej Nagrody Nobla oraz ich pracy, prezentowana za pomocą technologii multimedialnych i interaktywnych oraz wystaw, spotkań, debat, teatru, koncertów i konferencji, jak również poprzez szeroki program edukacyjny i regularne wycieczki z przewodnikiem.

ADRES: 0124 Oslo, Brynjulf Bulls plass 1
JAK DOJECHAĆ: Centrum znajduje się w starej stacji kolejowej, w samym sercu Oslo pomiędzy Oslo City Hall i sklepów w Aker Brygge.
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 10.00-18.00
CENNIK Dorośli: NOK 80, Dzieci: bezpłatny wstęp


12/ ZAMEK I FORTECA AKERSHUS (Akershus festning). Twierdza Akershus w Oslo to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego w Norwegii. Twierdza to zamek zbudowany do obrony stolicy Norwegii - Oslo. Nazwa Akershus powstała z połączenia Aker (nazwa okolicy, w której została założona) oraz hús (forteca, zamek). Kompleks fortyfikacji obronnych z XIII w., usytuowany jest bezpośrednio nad Fiordem Oslo (Oslofjord). Na terenie fortecy znajduje się zamek i kilka muzeów. Akershus, podobnie jak ratusz, jest nadal ważnym punktem orientacyjnym Oslo i zarazem najbardziej wyróżniającą się budowlą na tle Oslofjordu.

ADRES: 0015 Oslo, Akershus Festning
JAK DOJECHAĆ: Twierdza znajduje się w centrum Oslo tuż obok portu. Należy iść zgodnie ze znakami.
GODZINY OTWARCIA: pon.-pt. godz. 10.00-14.30, sob.-ndz. Godz. 11.00-15.30
CENNIK: bezpłatny wstęp

W pobliżu znajduje się również:
C Teatr Christiania (Kristiania Theatre) był najlepszym norweskim teatrem dramatu mówionego w latach 1836-99. Był również pierwszym publicznym i narodowym teatrem norweskim. Adres: 0161 Oslo, Stortingsgata 16


13/ GMACH OPERY NORWESKIEJ (Operahuset). Niezwykłe dzieło sztuki, gmach z marmuru i szkła w Bjørvika w Oslo gości zarówno spektakle operowe, jak i inne wydarzenia kulturalne. Opera ma na celu przybliżenie kultury szerszej publiczności, dlatego na jej deskach można obejrzeć zarówno klasyczne występy, prapremiery znanych i nowych norweskich utworów, a także koncerty i jednorazowe występy.

ADRES: 0150 Oslo, Kirsten Flagstads Plass 1 (dzielnica Bjørvika)
JAK DOJECHAĆ: Pociągiem: NSB do Oslo, a następnie przez kładkę do Opery.
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 09.00-19/20.00

W pobliżu znajduje się również:
D Giełda Papierów Wartościowych w Oslo (Oslo Børs) jest głównym rynkiem obrotu akcji norweskich firm. Oprócz firm krajowych giełda przyciąga również międzynarodowye spółki naftowe, żeglugi oraz inne. Adres: 0152 Oslo, Tollbugata 7


14/ MUZEUM HISTORII NATURALNEJ I OGRODY BOTANICZNE są idealnym miejscem relaksu, ucieczki od miejskiego zgiełku gdzie można podziwiać różnorodność roślinności regionu. Znajduje się obok Muzeum Muncha we wschodniej części miasta. Został założony w 1814 roku i posiada ponad 7500 różnych gatunków roślin. Szczególnie piękny wiosną, gdy wszystko kwitnie, a jesienią ze względu na kolorowe liście.

ADRES: 0577 Oslo, Tøyengata 53
GODZINY OTWARCIA: pon.-pt. godz. 07.00-21.00, sob.-ndz. godz. 10.00-21.00
CENNIK: Dorośli: NOK 50, Dzieci: NOK 25


SPACER NAD RZEKĄ AKERSELVA. Rzeka w całym swoim biegu mieści się w granicach miasta Oslo. Jest spiętrzona przez 20 wodospadów i przechodzą nad nią 23 mosty. Wypływa z jeziora Maridalsvannet poprzez niewielką zaporę. W górnym biegu dzięki dwu spiętrzeniom przepływa łagodnym nurtem meandrując przez parkowe tereny w północnej części miasta. Stamtąd kieruje się w kierunku południowym (SbW) wąwozem przez zurbanizowane tereny do Fiordu Oslo. Uchodzi do morza w pobliżu portu Bjørvika.

15/ Warto wejść na wzgórze Telthusbakken i zatrzymać się w starym KOŚCIELE AKER  (Gamle Aker Kirke), w malowniczej świątyni, którą zainspirował Edwarda Muncha i wielu innych artystów. A stąd można wrócić do centrum przez tętniącą życiem dzielnicę Grünerløkka lub z powrotem do Pałacu Królewskiego przejść przez zielony Cmentarz Naszego Zbawiciela, gdzie znajdują się groby znamienitych Norwegów takich jak Muncha, Ibsena i Bjørnsona.

ADRES: 0172 Oslo, Akersbakke 26
JAK DOJECHAĆ: Dojazd autobusem 37 z dworca głównego (wysiadka przy Akersbakken)

W pobliżu znajduje się również:
L Szkoła katedralna w Oslo (Oslo katedralskole) jest to szkoła średnia oferująca kursy przygotowawcze na studia. Jest ona jedną z czterech szkół w Norwegii, której korzenie sięgają średniowiecza i jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej prestiżowych szkół Norweskich. Obchodziła ona swoje 850-lecie w 2003 roku. Szkolny dewizą jest łacińskie powiedzenie Non scholae, sed vitae discimus (Szkoła jest dla uczniów, a nie uczeń dla szkoły). Adres: 0171 Oslo, Ullevålsveien 31


16/ PARK VIGELANDA (Frogner Park/Vigelandsparken) jedna z najpopularniejszych atrakcji Oslo. W parku znajdują się rzeźby Gustawa Vigelanda – ponad 200 figur z brązu i granitu. Jedną z najbardziej popularnych rzeźb jest Monolit. Ponad czternastometrowa kolumna została wyrzeźbiona z jednej bryły kamienia. Mieści się na niej 121 postaci ludzkich. Monolit interpretowano na wiele sposobów, między innymi jako: zmartwychwstanie człowieka, walkę o przetrwanie, ludzką tęsknotę za duchowością, codzienną transcendencję i cykliczną powtarzalność. Park jest czynny przez cały rok. Na terenie znajduje się muzeum poświęcone dziełom Vigelanda. Park jest częścią Frognerparken. W skład zespołu parkowego wchodzi też zaprojektowane przez artystę oświetlenie, tworząca labirynt mozaika wokół fontanny, kute bramy i furtki do parku

ADRES: 0268 Oslo, Nobels gate 32

17/ SKOCZNIA NARCIARSKA HOLMENKOLLEN I MUZEUM NARCIARSTWA (Skimuseet) jedna ze skoczni, na których odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. To duża skocznia narciarska w norweskim Oslo o rozmiarze HS-134 m. W budynku skoczni znajduje się Muzeum Narciarstwa, gdzie obejrzeć można eksponaty pokazujące rozwój sportów zimowych.

ADRES: Oslo, Holmenkollen
JAK DOJECHAĆ: Metrem: to najłatwiejszy sposób podróżowania. Należy wybrać linię 1 zachodnią w kierunku Frognerseteren i wysiąść w Holmenkollen (przystanek znajdujący się najbliżej skoczni), w Voksenåsen lub w Frognerseteren. Samochodem: z obwodnicy (Ring Road 3) należy zjechać w Smestad, a dalej kierować się zgodnie z drogowskazami na Holmenkollen. Z centrum miasta zgodnie ze znaki drogowymi z Majorstua trzeba kierować się na Holmenkollen.
GODZINY OTWARCIA: pon.-ndz. godz. 09.00-20.00
CENNIK: Dorośli: NOK 110, Dzieci: NOK 55 (wspólny bilet na skocznię i do muzeum narciarskiego)

Zobacz na mapie

PrzewodnikiWarto odwiedzićDla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji oraz w celu usprawnienia funkcjonowania witryn www.yougo.pl, korzystamy z technologii plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowanie na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK