Riwiera Makarska
Ta historyczna, chorwacka kraina rozciąga się wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku, od południowych krańców Splitu aż po północny wschód wyspy Hvar, do miejscowości Gradac.
Przewodnik filmowy po Riwierze Makarskiej
Rząd uroczych miejscowości ciągnie się nad malowniczymi zatoczkami, a w tle piętrzy się masyw gór Biokovo, osiągający w najwyższym miejscu ponad 1700 m n.p.m.. U stóp szczytu Sveti Jure położona jest Makarska, będąca głównym ośrodkiem Makarskiej Riwiery.
Od czasu wybudowania adriatyckiej drogi turystycznej (Magistrali Adriatyckiej), popularnie nazywanej Jadranki w 1965 roku, na Riwierę przybywają rzesze turystów. Często wybierają się kamperem lub zabierają ze sobą tylko namiot i śpiwór. Kempingi bowiem są bardzo popularne w całej Chorwacji, a nocowanie "na dziko" jest zabronione. Ceny kempingów na Riwierze są raczej ujednolicone, tj. około 150 KN (tyle kun - lokalnej waluty - to w przybliżeniu 20 euro) od dwóch osób, w jednym namiocie i z jednym samochodem, na jedną noc. Za takie samo zestawienie w Dubrovniku można zapłacić nawet 40 euro.
Wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku niegdyś kwitły osady rybackie, mieszkańcy utrzymywali się z uprawy winorośli, oliwek czy innych owoców cytrusowych. Dzisiaj głównym filarem gospodarki tych nabrzeżnych miejscowości jest turystyka. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta, począwszy od luksusowych hoteli tuż przy plaży, willi, poprzez domy wypoczynkowe czy pensjonaty, po apartamenty lub pokoje do wynajęcia od lokalnych. Pokój z pięknym widokiem można wynająć już od 15 euro od osoby - najlepiej rezerwować jeszcze przed wyjazdem, na miejscu może okazać się, że ceny znacznie przekroczą nasze oczekiwania.
Zwiedzać Riwierę Makarską można także drogą morską - jest zdecydowanie mniej zatłoczona niż lądowa. Żeglarze mogą cumować i wypoczywać w małych, starych lub nowowybudowanych portach i marinach.
Drogą lądową do Makarskiej dostaniemy się od północnego zachodu z miejscowości Omis, a od południowego wschodu z miejscowości Gradac, po pokonaniu Ploče i Bačinskich Jezior.
Oprócz popularnej Jadranki przybyć można także przez góry Biokovo w kierunku Vrgorac. Ta podróż może dostarczyć niepowtarzalnych i cudownych widoków, kiedy zza horyzontu wyłania się Riwiera Makarska w całej swojej okazałości, począwszy od Drasnice, przez Podgorę, Tučepi, Makarską, Brela aż do Splitu. W pamięci zapadnie na pewno widok na wyspy Brač, Hvar, Korčula i półwysp Peljesac.
Warto wspomnieć, że plaże Riwiery są głównie kamieniste. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy żwirowych czy piaszczystych. Dobrze zapamiętać, by zabrać ze sobą odpowiednie buty do wody, tym bardziej, że przy brzegu często spotkać można jeżowce. Oprócz obuwia warto zabrać na plażę karimatę, dzięki której w mniejszym stopniu odczujemy niewygodne kamienie pod sobą w czasie plażowania.
Ze względu na bogatą historię i tradycję regionu, warto w czasie urlopu poświęcić nieco czasu nie tylko na wypoczynek, ale również na poznanie lokalnych zabytków i atrakcji, a tych wcale nie brakuje w tej krainie. Zobacz miejsca, które ujęliśmy w tym przewodniku po Riwierze Makarskiej. Miłego zwiedzania Chorwacji!
Hotele na Riwierze Makarskiej
Porównaj ceny i oszczędź!