Siniscola

Sinisola po sardyńsku Thiniscole położona pomiędzy Olbia a Nuoro (ok 50 km dzielą ją od jednego i drugiego miasta) z 12 tysiącami mieszkańcami plasuje się na drugiej pozycji, tuż za Nuoro, jako najważnieszy i największy ośrodek miejski w prowincji Nuoro i jako najważniejszy w regionie zwanym Baronia (prowincja Nuoro podzielona jest na następujace regiony: Nuorese, Baronia, Barbagia -Mandrolisai i Marghine).

Siniscola leży u stóp masywu Monte Albo w odległości około 6 km od wybrzeża. Terytorium gminy Siniscola to około 20 tys. ha, to malowniczy i zróżnicowany krajobraz gdzie równiny przeplatają się z górami (o wysokości ponad 1000 m) i pagórkami. Wiele małych rzek, które przecinają terytorium Siniscolii znajdują swoje ujście w morzu Tyreńskim, tworząc rozległe laguny lub jeziora, gdzie w okresie jesienno-zimowym możemy spotkać flamingi.

Góry Monte Albo zajmują powierzchnię ok. 9 tys. ha, leżą na terenie kilku gmin i są zaliczane do ważnych biotopów (obszar mający znaczenie dla wspólnoty SCI) flory i fauny. Najwyższy szczyt to Punta Catirina i Punta Turuddò (1127 m n.p.m.). Krajobraz księżycowy, doliny, groty, białe skały wapienne i zielone plamy makii śródziemnomorskiej tworzą niepowtarzalny krajobraz. Natkniemy sie tutaj na piece do wypalania wapna, ślady po XIX-wiecznej carbonari czyli głównie Toskańczyków, którzy przybyli tutaj z kontynentu w zeszłym stuleciu, aby przetworzyć drzewo w węgiel, czy antyczne szałasy pasterzy przypominające chatki nuragijskie zwane pinnatto. Wapienne góry kryją przed nami mnóstwo tajemnic, m.in. wiele jaskiń i grot, gdzie możemy podziwiać piękne stalagmity i stalaktyty, czy też inne formy wyrzeźbione przez naturę.

Plaże

Wybrzeże gminy Siniscolii to około 30 km plaż (12 km to plaże piaszczyste, a 18 km to niskie i skaliste wybrzeże). Od La Caletta do Santa Lucia ciągnie się długi pas piaszczystej plaży (spiaggia lontana). W Santa Lucia mamy małą plażę delle barche. Na południe od Santa Lucia aż do S'ena e sa chitta to wybrzeże skaliste (tutaj znajduje się słynna plaża dei confetti czyli małych, okrągłych, białych kamyczków, które kształtem przypominają właśnie confetti). Później mamy plażę Capo Comino, piaszczysta z pięknymi wydmami przypominającymi zaspy sniegu. W latach 70. była to sceneria do słynnego filmu "Porwani zrządzeniem losu przez wody lazurowego sierpniowego morza" Liny Wertmuller w roli głównej rewelacyjny Giancarlo Giannini i Mariangela Melato. W 2002 Madonna próbowała swoich sił w remaku tego filmu "Swept Away", który okazał się klapą. Sceny z filmów pochodzą też z Cala Luna i Cala Cortone. Za wydmami ukryte są dwa stawy Salinedda i Salina Manna (mała i większa salina), niegdyś dostarczały soli mieszkańcom okolicy, a dzisaj goszczą tu m.in. flamingi. Capo Comino z dwiema latarniami: starą na szczycie punta Artora i nową u jego stóp, to najbardziej wysunięty punkt Sardynii.

Tuż za Capo Comino naszym oczom ukarze się krajobraz ksiżycowy: czerwone granity rzeźbione przez wiatr, dzikie skaliste wybrzeże przeplatane małymi piaszczystymi zatoczkami. Zdecydowanie rządzą tutaj flora i fauna. W dziełach sztuki stworzonych przez naturę można się doszukać różnych kształtów. Jeśli macie żyłkę poszukiwacza znajdziecie tutaj odcinek rzymskiej drogi, która kiedyś łączyła południe wyspy z północą, (dzisiejsza słynna orientale 125). Od latarnii udając się na południe wzdłuż wybrzeża kamienistą drogą (pieszo, rowerowo lub innym środkiem transportu) ja osobiście preferuje opcje ekologiczne, aby w pełni móc uchwycić piękno i zapachy tego skrawku raju na ziemi. W powietrzu unosi się zapach rozmarynu, kocanki i innych roślin śródziemnomorskich. Po około czterech kilometrach marszu docieramy do plaży Berchidy, jednej z najładniejszych plaż Sardynii. Mijając po drodze las sosnowy, tu i ówdzie między drzewami dostrzeżemy ławeczki, które zapraszają nas na mały odpoczynek w cieniu drzew. Jedzenie zabieramy ze soba no i później śmieci również. Przed plażą otoczona czerwonymi górami (granit) i stawem - ujściem rzeki Berchida, która latem wysycha. Jeśli już odpoczniecie na miękkim piasku Berchidy można się wybrać na eksplorację interioru, (polna droga, która prowadzi do orientale 125), gdzie znajdziecie pozostałości po kulturze nuragijskiej (ok XVI wiek p.n.e.) i ruiny średniowiecznej wioski Rempellos, a jeśli dokuczy wam głód możecie zjeść całkiem nieźle w gospodarstwie agroturytycznym Su Meriarcu. Idąc dalej na południe dojdziemy do oasi Bidderosa czyli pięciu małych oaz/plaż gdzie rządzi natura. Jeśli chcecie dostać sie tutaj samochodem, park znajduje się ok 13 km od Orosei jadąc północną drogą państwową 125 (na 236,50 km), park otwarty od maja do października, uwaga: dziennie może wjechać tylko 140 samochodów i 30 motorów. Opłata € 12,00 za pojazd + € 1,00 za osobę. Przy wejściu nr 2 do oazy istnieje też możliwość dostania się na plażę busem w określonych godzinach.

Do gminy Siniscola należą wioski La Caletta, Santa Lucia i Capo Comino. Siniscola jest położona zaledwie 50 km od Olbii i od Costa Smeralda, ale nie odczujemy tutaj tego zgiełku, pośpiechu i przepychu, ktorego nie unikniemy na północy wyspy. Tutaj czas sie zatrzymał, cisza, natura, małe miejscowości przycupnięte u podnóży gór czy niewielkich wzniesień, pare ważniejszych miejscowości letniskowych, które leniwie żyją swoim życiem, rutyna i spokój zakłócają jedynie festyny, święta obchodzone hucznie przez wszystkich mieszkańców pobliskich wiosek, jak np. karnawal, święta patronów danej wioski i oczywiście turyści, którzy zaglądają tutaj głównie od połowy czerwca do końca sierpnia.

A co ma nam do zaoferowania Siniscola i okolice?

Samo miasteczko Siniscola nie zachowało swojej oryginalnej zabudowy, XVI-wieczne mury miasta zostały zniszczone, a na ich miejsce powstały nowoczesne zabudowania, często w tzw. stylu niedokończonym sardyńskim. Sś to domy budowane z lub bez pozwolenia kończone latami piętro po piętrze. Efekty tego stylu są widoczne na całej Sardynii – pół domu wykończona a druga połowa to mur pustaków/cegieł czekających na dokończenie. Siniscola jeszcze w latach 50 prezentowała się skromnie, jedno lub dwupiętrowe domki z dwoma pomieszczeniami mieszkalnymi: kuchnia i sypialnia; podwórko otoczone murem, na którym bawiły się dzieciaki, biegały zwierzęta. Lata 60 wymazały obraz skromnej i brudnej Sardynii. Wraz z boomem ekonomiczno-turystycznym wsie i miasteczka zmieniły częściowo swoje oblicza. Godnym uwagi jest jeden z najstarszych kościołów istniejacy w Siniscolii pod wezwanie św. Jana Chrzciciela - od 1583 roku kościół parafialny Siniscolii gdzie zaraz przy wejściu po prawej znajduje się tablica pochodząca z XVII wieku z odciskami stóp i wskazująca wzrost Jezusa. Warto zajrzeć na cmentarz w Siniscolli, aby zobaczyć figurę Chrystusa zrobioną z metali i gwoździ zbieranych tu i ówdzie przez ekscentrycznego artystę z Siniscolii Sotgiu.

Centrum Siniscolii może się też pochwalić jedyną grotą na całej Sardynii znajdujacą się tuż przy wjeździe do miasta, która podczas wojny służyła mieszkańcom za schron - grota sa Gana e Gortoe, wejście gratis od via Olbia, z pięknymi formami skalnymi; w okolicy Siniscolii znajdują się też wiejskie kościółki, gdzie jeszcze do dzisiaj gromadzą sie mieszkańcy okolicznych wiosek, aby hucznie obchodzić święta ich patronów, a wśród nich są:

kościół Świętego Piotra (droga prowadząca do źródła Unicchedda), Św. Eleny (stara droga Siniscola- La Caletta), Św. Jakuba (Loculi), Św. Józefa, Św. Simplicio i Św. Bartłomieja (u stóp Monte Lattu), Św. Lucji (Santa Lucia) czy wysoko w górach Monte Albo kościółek Luittu zwany też Madonna della Salute.

Większość tych kościółków powstała lub została odbudowana na riunach wcześniejszych średniowiecznych obiektów sakralnych czy nuraghów w XVI wieku. W większości są one pozostałością po średniowiecznych wioskach, które z powodu epidemii i ataków piratów przestały istnieć.

Najważniejesze święta w gminie Siniscola

 • święto Madonny delle Grazie - druga niedziela października - najważniejsze w Siniscolii
 • Sant'Antonio - 17 stycznia - przed kościołem pod wezwanie św. Antoniego w Siniscolii w noc przed świętem rozpala się ognisko, ochotnicy pilnują, aby ogień nie zgasł do następnego dnia, w którym to dziękuje się św. Antoniemu za ogień. Dzień ten też oznacza początek słynnego karnawału w Barbagii.
 • święto św. Jana, patrona Siniscolii - 23-25 czerwca
 • festyny (sagre) zadedykowane śwętemu Jakubowi - 1 maja, i świętemu Piotrowi - 29 czerwca,
 • święto Morza w Santa Lucia - pierwsza połowa września

Co warto zobaczyć

 • pozostałości po cywilizacji nuraghijskiej, np. zbiorowe grobowce tzw. tombe dei giganti: su picante i su Itichinzu obydwie znajdują się przy drodze Capo Comino-irgoli, wejście gratis

 • okolice Siniscolii liczą około 30 nuraghów, niestety nie zachowały się one w dobrym stanie i dzisiaj niewiele możemy podziwiac, a są to m.in.: nuraghe conca umosa (Berchida), punta nuraghe, sa gurutta, gorropis artora itp.

 • Domus de janas tzw. domy czarodziejek, grobowce zbiorowe z epoki neolityku, w Siniscolii mamy tylko jeden wykuty w skale granitowej, gdyż okoliczne góry są pełne naturalnych grot, które służyły jako miejsce pochówku czy zamieszkania

 • liczne groty w górach Monte Albo, kryjące jeszcze dzisiaj wiele tajemnic. Do jednych z najważniejszych zalicza się sa Prejone e s'orcu (wiezienie orka) wykorzystywana już w epoce nuraghijskiej, czy groty z pięknymi stalaktytami i stalagmitami, podziemnymi jeziorami (sa Conca e Loculi) i niektore z atrakcjami extra- nietoperzami

 • w górach Monte Albo znajduje się też wiele pieców do wypalania wapna (góry wapienne), gdzie jeszcze w latach 50 wypalano wapno m.in. sos urros e carchina

 • ruiny wioski średniowiecznej Rempellos (Berchida)

 • punkt widokowy z góry Monte Idda, gdzie znajduje się gipsowa figura Matki Boskiej zwana Madoninna di Monte Idda


Santa Lucia to malownicza wioska rybacka położona nad brzegiem morza. Patrząc w kierunku morza z prawej mamy rozległy lasek sosnowy, który chroni od słońca w upalne dni, a z lewej piaszczystą plażę Lontana.

Centrum Santa Lucia jest plac przy którym znajduje się aragońska wieża, kościół i kilka barów, gdzie latem urządzane są liczne festyny i sagre. W uliczkach przecinających osadę mieszczą się inne bary, restauracje i już historyczny bar/sklep u Agnese, gdzie możecie spotkać całą "elitę" osady czyli starych rybaków, a wśród nich ponzesi (przybyli tutaj na początku XX wieku w poszukiwaniu łowniejszych wód i już tu zostali), grających w karty przy butelce piwa Ichnusa lub prowadzących rozmowy na różne tematy.

Na głównym placu tuż nad brzegiem morza znajduje się jedna z około 101 rozmieszczonych wzdłuż wybrzeży Sardynii - XVII-wieczna wieża aragońska. Miała ona za zadanie ostrzegać mieszkańców wybrzeża i pobliskich wiosek o zbliżającym się niebezpieczeństwie czyli piratach, którzy byli plagą wybrzeży sardyńskich na przestrzeni wieków. Porywali, zabijali mieszkańców, grabili wioski, niszczyli plony.

Tuż przy głównym placu osady znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Łucji, niestety kościółek średniowieczny zostal rozebrany gdyż był brzydki i stary i został zastąpiony nowym ładniejszym. Na początku XX wieku niestety miał tutaj miejsce zwyczaj burzenia starego i brzydkiego i budowanie ładnego i nowego.

O nocleg nie trzeba się martwić, poniewaą oprócz bogatej oferty domków letniskowych w Santa Lucia znajdują się teą dwa kempingi Mandragola i Selema. Dobrą pizze można zjeść na kempingu Selema lub w lokalu Macche ukrytym w lasku sosnowym zaraz po prawej stronie wjeżdżając do Santa Lucia. Jedyna lodziarnia znajduje się po lewej od wieży aragońskiej na samym końcu osady. Jeśli chcecie się nauczyć kitesurfingu i innych sportów wodnych to znajdziecie stanowisko na plaży od strony kempingu.

La Caletta kiedyś zwana Sa Marina - kąpielisko morskie i port rybacki, turystyczny i handlowy jest głównym centrum turystycznym gminy Siniscola. To tutaj znajdziecie aż 3 supermarkety–mini, mnóstwo barów, lokali, kilkadziesiąt restauracji, bibliotekę, pocztę, kilka hoteli, kilka sklepów z pamiątkami, meblami, itp., a to wszystko mieści się głównie przy jedynej głównej drodze przecinającej La Caletta. Stąd też w okresie letnim odpływają codziennie mini rejsy do zatoki Orosei, na archipelag Maddaleny, w porcie można znaleźć kilka budek, które oferują dużą gamę atrakcji wycieczek po okolicy i nie tylko. Nie znajdziecie tutaj żadnych zabytków, gdyż w latach 50 było to skupisko zaledwie kilkudziesięciu budynków, a wraz z boomem Costa Smeralda rozrosło się i zyskało status jednego z kurortów morskich lat 60 i ważniejszych portów handlowych, rybackich i turystycznych.

Co warto przywieźć z Sardynii

Produkty lokalne z Baronii to m.in. miody, sery, olej z oliwek, sa pompia intrea thiniscolese, tradycyjny chleb sardyński carasatu, guttiau, chleb i pompia znajdziecie w Panificio pau, tradycyjna potrawa Siniscolii czyli sa suppa siniscolesa, której możecie spróbować u Bruno w resturacji Sos Arcos lub licznych gospodarstwach agroturystycznych, su porcheddu, porceddu o proheddu czyli maly prosiak max 4 kilowy pieczony na ogniu używając gałązek mirtu i rozmarynu jest tradycyjną potrawą nie tylko Siniscolii, ale i całej Sardynii. Wędliny, a także różne ciastka i ciasteczka wypiekane z okazji różnych świąt i tak np: na weselnym stole nie może zabraknąć s'aranzata, sa suppa, sa pompia intrea (cytrus, który rośnie tylko na równinach Baronii, od Budoni do Orosei, i owoc symbol Siniscolii), sas seatas (przypominają słońce, faszerowane serem i skórką z cytryny, smażone na oleju i podawane z miodem lub cukrem).

W święto św. Antoniego - su pistiddu (okrągły placek nadziewany gotowanym winem, skórkami pomarańczy i innymi aromatami w zależności gdzie został wyrobiony), w okresie karnawałowym piecze się sas orilletas, sas fusones, sas Casatinas. W święto zmarłych - sos Papassinos (ciasteczka z rodzynkami migdałami lub orzechami) a ciastem wielkanocnym są sa pipedda chin s'ovu (np. gołąb, lalka, itp. z chleba z jakiem w środku).

Do słynnych likierów zalicza się liquore di pompia i likier z mirtu – jagód mirtu, krzewu rosnącego w makki Sardynii.

Mieszkańcy Siniscolii trudnią się teą wyrobem wyrobów z gliny, a mamy tutaj dwóch słynnych ceramików już od pokoleń: rodzina Casu i rodzina Deiana (można zwiedzać ich laboratorium).

Zobacz na mapie


Warto odwiedzićDla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji oraz w celu usprawnienia funkcjonowania witryn www.yougo.pl, korzystamy z technologii plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowanie na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK