Paryż i okolice
Paryż – wspaniała i obfitująca w przepiękne zabytki stolica Francji, uchodząca za najbardziej romantyczne miasto świata. Paryż od zarania dziejów znajduje się w centrum wydarzeń historycznych, gospodarczych oraz politycznych, traktowany jest jako międzynarodowa stolica mody, kultury, architektury i rozrywki.
Metropolia, licząca 2 mln osób, została podzielona na dwadzieścia dzielnic (w sumie zajmują powierzchnię 105 km2), na każdy kilometr kwadratowy przypada 24600 osób.
Statystyki pokazuję, że rocznie miasto odwiedza około 30 milionów turystów ze wszystkich kontynentów, a są to przede wszystkim Brytyjczycy, Amerykanie, Włosi, Niemcy, Rosjanie i Japończycy.
Rodowici mieszkańcy Paryża nie są zwolennikami łączenia nowoczesności z tradycyjną architekturą, stąd też na centrum miasta składają się typowe zabytki, które nie sąsiadują z wysokimi biurowcami i drapaczami chmur. Te budowle zlokalizowane są poza centrum, w nowoczesnej dzielnicy miasta La Defense.
„Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.” - Victor Hugo
Przepiękną trasą, jaką oferuje Paryż turystom jest licząca 10 km Axe historique, która ciągnie się z centrum w kierunku północno-zachodnim. Na tej trasie znajduje się kilkanaście najważniejszych zabytków i miejsc miasta, m.in. Luwr, ogrody Les Tuileries, Place de la Concorde (plac Zgody), Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Pałac Kongresowy, Łuk Triumfalny, Łuk Grande Arche i wiele innych.
Ceny w Paryżu nie należą do atrakcyjnych, są dużo wyższe niż w Polsce, mniej zapłacimy jedynie za wino i szampana. Jak można się spodziewać, najdrożej jest w okolicach najważniejszych atrakcji, w rejonach gdzie ruch turystyczny jest mniejszy, ceny są także nieco niższe.
Kuchnia
Francja jest symbolem jednej z najlepszych sztuk kulinarnych świata. Każdy, niezależnie od upodobań smakowych czy objętości portfela może znaleźć coś dla siebie.
Większość restauracji oferuje dwa rodzaje menu:
- A la carte - Droższa opcja, która pozwala nam na wybór dowolnych dań, przystawek i deserów. Ceny: 15-50 euro
- Le menu - Jest to zestaw o z góry określonej cenie, każdego dnia możemy wybierać spośród kilku przystawek, zup, dań głównych i deserów. Napoje nie są zwykle w liczone w cenę takiego zestawu. Ceny: 8-20 euro
Oprócz lokali serwujących dania typowo francuskie, w Paryżu można też napotkać restauracje włoskie, greckie, meksykańskie, chińskie, hinduskie czy fast-foody. Dużą popularnością cieszą się również kawiarnie i bary.
Rezerwując hotel wraz ze śniadaniem nie należy spodziewać się zbyt obfitego posiłku, Francuzi na śniadanie jedzą zwykle skromnego Crossianta lub bagietkę z masłem, dżemem, lub masłem orzechowym, do tego mała kawa, herbata, sok lub czekolada na gorąco.
Poruszanie się po mieście
Najwygodniejszym sposobem na przemieszczanie się po mieście jest metro, które w Paryżu jest bardzo dobrze rozwinięte i przejazd nim nie kosztuje tak wiele. Codziennie metrem porusza się 4,5 mln osób.
Na sieć paryskiego metra składa się z 298 stacji i 16 linii o łącznej długości 213 km, co daje szósty pod względem wielkości system metra na świecie. W skład metra wchodzi także 5 linii regionalnej miejskiej sieci kolejowej - RER, która łączy okoliczne miasta z centrum Paryża, a jej długość wynosi 571 km.
Środkiem transportu są także autobusy, które są wprawdzie mniej stosowane przez turystów ale za to docierają w dalsze zakątki miasta niż metro. Możemy znaleźć także kilka linii, których trasa prowadzi wzdłuż najciekawszych zabytków i dzielnic, są to linie 28, 38, 68, 96. Autobusy kursujące w centrum oznaczone są numerami 2-cyfrowymi, z kolei linie kursujące na przedmieścia można rozpoznać po numerze 3-cyfrowym.
Autobusy dzienne kursują od 5.30 do 20.30, później można skorzystać z autobusów nocnych – Noctilien.
Batobusy to również środek transportu Paryża - są to małe statki wycieczkowe zatrzymujące się w 8 przystaniach, które usytuowane są w najciekawszych obszarach, przez które przepływa rzeka Sekwana. Wykupując jedno- lub kilkodniowy bilet możemy bez ograniczeń wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu. Na każdym z przystanków Batobus zatrzymuje się co 15-30 minut.
Przystanie:
- Tour Eiffel (Wieża Eiffla, Pola Marsowe)
- Musée d'Orsay (Muzeum d'Orsay)
- St-Germain-des-Prés
- Notre-Dame (katedra Notre-Dame, Sorbona)
- Jardin des Plantes
- Hotel de Ville (Centrum G. Pompidou)
- The Louvre (Luwr)
- Champs-Elysées (Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie)
Loty do Paryża
Paryż oferuje nam trzy lotniska, z których bez problemu dotrzemy do centrum miasta:
- Charles de Gaulle jest największym portem lotniczym we Francji i drugim w Europie pod względem ilości obsłużonych pasażerów. Lotnisko posiada aż 4 pasy startowe. Znajduje się 25 km na północny wschód od miasta
Z Polski możemy dolecieć:
- Warszawa (Air France, LOT, Lufthansa),
- Kraków (LOT, easyJet)
Transport do centrum miasta:
- RER - linia B. Czas podroży: 10-15 minut. Koszt: dorośli - 8,20 euro; dzieci (4-10 lat) - 5,80 euro, można także skorzystać z jedno lub kilkudniowego biletu ParisVisite, który pozwoli nam na korzystanie z całej sieci komunikacji (ceny w dziale Metro i RER).
- Roissybus - Autobus łączący lotnisko z dzielnicą Opéra. Czas podróży: 40-60 minut. Koszt: 8,60 euro. Autobusy odjeżdząją z przed każdego z trzech terminali co 15-20 minut, w godzinach od 5.45 do 23.00
2. Orly to drugi co do wielkości port lotniczy Paryża, obsługuje głównie połączenia krajowe i europejskie.
Z Polski możemy dolecieć:
- Warszawa (Norwegian),
- Kraków (Transavia)
Transport do centrum miasta:
- Orlybus - Autobus do paryskiej stacji Denfert-Rochereau. Czas podróży: 30 minut. Koszt: 6,10 euro. Autobusy kursują co 15-20 min.
- Orlyval - Kolejka łącząca lotnisko ze stacją RER - Antony. Czas podróży: 8 minut + czas przejazdu do centrum. Koszt przejazdu do Paryża przez Antony: dorośli: 9,30 euro; dzieci (4-10 lat): 4,65 euro. Koszt przejazdu tylko do Antony: dorośli: 7,20 euro; dzieci (4-10 lat): 3,60 euro. Pociągi kursują co 7-8 minut, od 6.00 do 23.00.
3. Beauvais Tillé to lotnisko obsługiwane głównie przez tanie linie lotnicze, przez co połączenie z centrum jest nieco trudniejsze niż w przypadku dwóch pozostałych lotnisk. Port lotniczy Beauvais położony jest 105 km na północ od miasta
Z Polski możemy dolecieć:
- Warszawa (Wizzair),
- Katowice (Wizzair),
- Wrocław (Wizzair),
- Gdańsk (Wizzair),
- Poznań (Wizzair)
Transport do centrum miasta:
- Transfer bus. Po każdym przylocie z pod terminala kursują autobusy do dworca Porte Maillot. Czas podróży: 1,5 godziny. Koszt : 13 euro, brak zniżek na bilety powrotne
Zobacz na mapie
Przewodniki
Warto odwiedzić
-
-
-
3. Place de la Bastille w Paryżu
Sporych rozmiarów plac we wschodniej części Paryża na północnym brzegu Sekwany.
-
4. Ogrody Luksemburskie w Paryżu
Ogrody zajmują powierzchnię 23 hektarów i znajdują się w centrum miasta.
-
5. Statua Wolności w Paryżu
Cztery razy mniejsza od oryginału, waży 4 tony i mierzy 11,5 m wysokości.
-
6. La Défense w Paryżu
Nowoczesna dzielnica biznesowa w aglomeracji Paryża. Największe Centrum Biznesowe w Europie pod względem wielkości powierzchni biurowych.
-
7. Muzeum d’ Orsay w Paryżu
Paryskie muzeum zlokalizowane w zabytkowym budynku dworca kolejowego Orsay.
-
8. Centrum Pompidou w Paryżu
Budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej oraz główna biblioteka publiczna Paryża.
-
9. Katedra Notre-Dame w Paryżu
Gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej popularnych świątyń na świecie.
-
10. Cmentarz Père-Lachaise w Paryżu
Père-Lachaise to największy i najsłynniejszy cmentarz paryski, założony w 1804 roku.
-
11. Moulin Rouge w Paryżu
Moulin Rouge, to tradycyjny Paryski kabaret zbudowany w roku 1889 przez Josepha Ollera.
-
12. Bazylika Sacré-Cœur w Paryżu
Bazylika Najświętszego Serca. Kościół na szczycie wzgórza Montmartre w Paryżu.
-
-
-
-
-
17. Disneyland (Paryż)
Kompleks Disneyland położony jest 30 km na wschód od Paryża przy stacji kolejowej Marne-la-Vallée - Chessy.