Węgierskie Eger

EGER
Historyczne miasto (56,4 tys. mieszkańców) na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra, około 130km od Budapesztu. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z wina EgriBikavér oraz z obrony zamku przed Turkami. Uzdrowisko – źródła wód termalnych.
Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego i pełnej winnych piwniczek "Doliny Pięknej Pani" (Szépasszony-völgy). Mieści się tu największe i najpopularniejsze skupisko piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który ponoć idealnie nadaje się do przechowywania wina – zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę około 12 stopni Celsjusza. Tutaj też działa Egerskie Towarzystwo Rycerzy Turystyki Winnej, skupiające mieszkańców nie tylko Egeru, ale i ludzi z całego świata.

Eger to rozkoszne miasto ze średniowieczną starówką, z wąskimi uliczkami podzamcza, zabytkowymi kościołami, XIX-wieczną bazyliką (druga co do wielkości na Węgrzech), barokowymi pałacami, XVIII-wiecznym liceum z obserwatorium astronomicznym, któremu cesarzowa Maria Teresa nie chciała nadać praw uniwersytetu. Mnóstwo tu pomników i fontann, a w sercu miasta znajduje się wspaniały park. Na każdym kroku kawiarenki i winiarnie z niepowtarzalną atmosferą, gdzie można ochłonąć od nadmiaru historycznych wrażeń. Obejrzenie choćby tylko słynnej, kutej w żelazie bramy Fazola, arcydzieła sztuki kowalskiej w sieni gmachu województwa przy ul. Kossutha 9, zapiera dech w piersi.

Niezależnie od tego, z której strony zmierzamy do miasta, zawsze natkniemy się na rzędy bram do piwnic z winem i siedzących przed nimi winiarzy. Eger leży w dolinie, więc zjeżdżając w dół, widzi się wydrążone w zboczach wzgórz kilometrowej długości lochy zamienione w składy leżakujących win. Bo nie tylko Eger, ale i całe Węgry produkują rocznie ponad 4 mln hektolitrów wina, znacznie więcej, niż są w stanie wypić i sprzedać (UE usiłuje wpłynąć na zmniejszenie produkcji, przed czym Madziarzy zdecydowanie się bronią).

Basen na świeżym powietrzu
3300 Eger, Petofi ter 2
tel. (+36 36) 411 - 699
Choroby aparatu ruchu, schorzenia kości i stawów.


Główne atrakcje


1) Bazylika
Na początku winna jestem pewne wyjaśnienie: otóż w różnych źródłach występują dwie nazwy świątyni - używane są zamiennie słowa bazylika i katedra. Ze względu na charakter i rozmiary przybytku (drugi pod względem wielkości kościół na Węgrzech) osobiście zdecydowałam się na wykorzystanie tej pierwszej.

Bazylika jest jedyną klasycystyczną świątynią w Eger. Wybudowano ją w latach 1831-1837 według projektu słynnego architekta Józsefa Hilda, autora planów Bazyliki w Esztergom. Długa na 93 i szeroka na 53m zachwyca swym ogromem, jej wieże wznoszą się na wysokość 54m., zaś kopuła - na wysokość 40m. Wnętrze świątyni zdobią piękne freski J.L. Krackera, przedstawiające triumf Królestwa Boskiego nad nieprawymi, a także wspaniałe płaskorzeźby weneckiego artysty Marco Casagrande.

Do Bazyliki prowadzą długie schody, ozdobione przez cztery postaci przedstawiające świętych Stefana i Władysława oraz apostołów Piotra i Pawła. Front świątyni również ozdobiony jest statuami, będącymi alegorycznymi reprezentantami Wiary, Nadziei i Czułości - wszystkie wyszły spod dłuta wspomnianego już włoskiego rzeźbiarza.


2) Minaret
Minaret stanowi dziś jeden z najbardziej charakterystycznych symboli miasta. Okupanci tureccy wybudowali go na przełomie XVI i XVII wieku wraz z meczetem, który zburzono w 1841r. Samotna strzelista wieża wznosi się na wysokość 40m, na której znajduje się taras widokowy (można się nań wspiąć, za niewielką opłatą, po 97 schodach). Dziś już mało kto zwraca uwagę na samo zwieńczenie minaretu - stanowi je oryginalny półksiężyc, nad którym jednak góruje krzyż - po odejściu okupanta chciano w ten sposób unaocznić zwycięstwo chrześcijaństwa nad islamem.

3) Barokowy kościół minorytów/ kościół Braci Mniejszych
Uważany za najpiękniejszą węgierską budowlę barokową. Stoi w centrum miasta Eger, wybudowany przez zakon franciszkanów, pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy. Na wysmukłej, ozdobionej filarami fasadzie znajduje się herb franciszkanów – dwie skrzyżowane ręce – i łacińska sentencja: „Dla Boga nic nie jest wystarczające”.W kościele oo. Franciszkanów spoczywają relikwie świętej patronki Europy Środkowo-Wschodniej św. Jadwigi, obok relikwii św. Kingi i bł. Jolanty, z królewskiej rodziny Arpadów. W lutym 2002 r. relikwie serdecznego palca św. Jadwigi Królowej ofiarował archidiecezji Eger kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski.Na obu wieżach zamontowane są różnej wielkości dzwony, które wygrywają popularne melodie codziennie o godzinie 11.00, 15.00 i 18.00.

4) Ratusz Miejski
Tuż obok kościoła Braci Mniejszych znajduje się eklektyczny budynek Ratusza Miejskiego, przed którym stoi rzeźba nawiązująca tematycznie do chwalebnej obrony miasta w XVI wieku.

5) Plac Dobó
Plac Dobó znajduje się w samym centrum miasta Eger. Jego nazwa upamiętnia bohaterskiego kapitana Dobó, który dowodził obroną zamku w 1552r. w czasie najazdu tureckiego. W czasie ponad 40-dniowego oblężenia licząca zaledwie 2000 żołnierzy armia zdołała odeprzeć atak wielokrotnie liczniejszej armii najeźdźcy, co zatrzymało ekspansję imperium otomańskiego i uchroniło północ kraju przed okupacją. Pełne ekspresji rzeźby stojące po wschodniej stronie placu upamiętniają to wydarzenie.

6) Liceum
Liceum znajduje się naprzeciwko Bazyliki i stanowi jeden z najwspanialszych przykładów późnej sztuki barokowej na Węgrzech. Wzniesiono je podług projektu JózsefaGerla i JakabaFellnera w latach 1765-1785, z inicjatywy i ze środków Károly'aEszterházy, którego pierwotnym zamysłem było powołanie w jego murach pierwszego uniwersytetu w tym regionie. Gdy cesarzowa Maria Teresa odrzuciła pomysł utworzenia uczelni, w liceum otwarto Wyższą Szkołę Pedagogiczną, funkcjonującą po dziś dzień.

Gmach liceum jest imponujący. Wybudowany na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem mierzy 85 metrów długości, zaś nad jego wschodnim skrzydłem wznosi się na wysokość 53m specjalna wieża, będąca obserwatorium astronomicznym. Sławą cieszy się olbrzymia biblioteka, w której zgromadzono 80.000 woluminów (w tym oryginalny list Mozarta napisany na Węgrzech), jednak większość odwiedzających ją baczniejszą uwagę niż na książki zwraca na sklepienie, ozdobione monumentalnym freskiem J.L. Krackera (inne źródła podają jako autora F.A. Maulbertscha) przedstawiającym sobór trydencki.

7) Pałac Arcybiskupi
Pałac Arcybiskupi stoi na północ od Bazyliki, przy Széchenyiutca. Barokowy gmach wybudowano na początku XVIII wieku, zaś neoklasyczne skrzydła dobudowano w latach 1829-1846. Dziś budynek w kształcie litery U odgrodzony jest od ulicy piękną kutą bramą i wysokim ogrodzeniem.Pałac arcybiskupi był siedzibą dostojników kościelnych od 1740r., dziś dużą jego część zajmuje wystawa sztuki kościelnej i złotniczej. Zbiory obejmują przedmioty liturgiczne (kielichy, monstrancje, tabernakula i biskupią biżuterię) oraz szaty noszone przez księży. Wśród nich znajdują się prawdziwe arcydzieła sztuki krawieckiej oraz skarby - jak choćby suknia koronacyjna cesarzowej Marii Teresy.

8) Park biskupi
Ogród arcybiskupi, o powierzchni 11ha został założony przez biskupa Esterházy.Pośrodku znajduje się fontanna działająca od 2000 roku. Park ten reprezentuje francuzką sztukę budowania parków i od 1919 roku działa jako park publiczny. W południowo / zachodniowej części znajdują się boiska sportowe oraz stadion.
Wystawa maszyn do piszania: ul. Klapka 7. maszyny do pisania z 19-go wieku do lat 50-ch 20-go stulecia.
Baseny termalne są w Ogrodzie Biskupim i warto do nich wybrać się po 16:00. Cena wejścia spada wtedy do 900 HUF.

9) Kamienny zamek
Twierdza, wzniesiony został w XIII wieku za rozkazem króla Béli IV. Później fortecę kilkakrotnie umacniano i rozbudowywano, nie zdało się to jednak na wiele - po wojnie o niepodległość prowadzonej przez F. Rákoczy'ego wojska austriackie wysadziły w powietrze znaczną jej część, obawiając się możliwości wykorzystania jej w walce przeciw panującym Habsburgom.
Ruiny zamku odkryto w czasie dwudziestolecia międzywojennego i niezwłocznie przystąpiono do odbudowy twierdzy, która trwa do dzisiaj. Forteca składa się z dwóch oddzielnych bastionów: zewnętrznego i niższego zwanego Gergely oraz wewnętrznego Várkoch, do których wnętrza wiodą dwie strzeżone przez niezliczone armaty bramy. Przechodząc przez pierwszą z nich mijamy trapezoidalny fragment umocnień, będący jedyną częścią twierdzy wybudowaną przez Turków. Na szczycie wewnętrznego bastionu, na jego południowo-wschodnim krańcu znajduje się grób Gezy Gárdonyi'ego, wielkiego nowelisty węgierskiego, autora powieści "Gwiazdy Egeru", w której sławił bohaterską obronę miasta. Inskrypcja na jego grobowcu mówi "Tu spoczywa jedynie jego ciało", choć przewodniki turystyczne nie wyjaśniają, co miałaby ona oznaczać.

Mury twierdzy zamykają w swych obrębach ruiny średniowiecznego gotyckiego kościoła, spalonego i zburzonego w 1509r. Ponoć w czasie pierwszego oblężenia wykorzystano je jako skład prochu i kul armatnich, z którego później korzystali i okupanci tureccy. Ten fragment fortecy nazywany jest Romakert - ogrodem ruin. Zaraz obok znajduje się wejście do podziemnych kazamat - labiryntu wąskich i ciemnych korytarzy, których mrok rozświetlają jedynie szczeliny strzelnicze i malutkie okienka obserwacyjne interesujące jest również muzeum zamkowe, znajdujące się w odnowionym gotyckim Pałacu Biskupim w zachodnio-północnej części twierdzy. Pałac wzniesiono w 1470r., dziś przechowuje się w nim stare gobeliny, tureckie rękodzieło i broń, a w specjalnej Sali Bohaterów, w otoczeniu rzeźb obrońców zamku, spoczywa sam IstvánDobó.

W północnej części zamku 50 metrów od wejścia znajduje się dom pamiątkowy GárdonyiGéza - autora powieści "Gwiazdy Egeru". Idąc do głównego wejścia, dojdziemy ulicą Dobó do Minaretu.

10) Brama Fazola
Na ulicy Kossutha pod numerem 9 możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju bramy Fazoli Henrika wykonane z kutego żelaza. Tu w dawnym budynku więziennym możemy cofnąć się w historii do przełomu XVIII-go i XIX-go wieku i obejrzeć czynną tam wystawę. Fazola wykonał swoje dzieło w latach 1758-1761. Brama zwieńczona jest alegorycznym przedstawieniem postaci Wiary, Nadziei i Miłości.

11) Kościół Rac
Przy końcu ulicy Széchenyi na małym wzgórzu stoi prawosławny, inaczej mówiąc kościół obrządku serbskiego, który posiada wyjątkową atmosferę. Dziś w dawnej plebanii znajduje się izba pamiątkowa MihályaVitkovitsa - serbskiego poety oraz możemy obejrzeć wystawę węgierskiego artysty GyörgyaKepes, który jest przedstawicielem wizualnej sztuki XX-go wieku. Na wystawie tej możemy oglądać ponad 200 jego dzieł ( obrazy, fotografie, fotogramy, plany i szkice) de tego jeszcze wiele dokumentalnych prac. Przespacerujmy ulicą Széchenyi z powrotem do centrum miasta, a po drodze możemy wstąpić do jedynego w kraju Muzeum Straży Pożarnej.

12) Kościół Cystersów
Kościół ten znajduje się na ulicy Széchenyi 15. Idąc dalej ulicą spacerową możemy odpocząć w jednej z wielu kawiarni, piwiarni oraz cukierni.

13) Pałac Kispréposti
Przespacerujemy się ulicą Kossutha, na której znajduje się najwięcej budowli bankowych w Egerze. Warto przyjrzeć się dokładniej zewnętrznym wystrojom kamienic oraz elementom ozdobnym z kutego żelaza. Pod numerem 4 na ulicy Kossutha znajduje się pałac Kispréposti.

14) Kąpielisko termalne
Spacerując wzdłuż potoku wrócimy na ulicę Klapka. Na placu Petőfiego znajduje się kąpielisko termalne z atrakcjami. Są tu baseny z ciepłą termalną wodą z czego 6 jest na zewnątrz i druga część w zabudowaniu. W 1976 roku uznane zostało jako krajowe uzdrowisko. Ze źródeł codziennie wypływa na powierzchnie kilka kilometrów sześciennych wody.

Koło kąpieliska znajduje się łaźnia turecka, która po przebudowiu zostanie oddana do użytku prawdopodobnie w 2009 roku. Spacerując dalej ulicą FrankaTivadara możemy dostrzec imponujący budynek krytego basenu, który dostał nazwę od BicskeiAladára, węgierskiego olimpyjczyka. Projektował go słynny architekt węgierski Makovecz Imre.

15) Kąpielisko Egerszalók
Egerszalók jest małą wioską w północnej części kraju, w regionie Heves, która się malowniczo rozpościera wśród łańcuchów górskich Mátra i Bükk, w dolinie strumyka Laskó. Od Egeru jest oddalona 6 km, a od Budapesztu 120 km. Wspaniałe środowisko naturalne, dobre wino, zabytki przyrodnicze i historyczne, wszystko to ma wpływ na atrakcyjność turystyczną tego regionu.
Do ciekawostek należy solankowe uzdrowisko termalne, również ze względu na to Egerszalók jest trzecim najbardziej odwiedzanym ośrodkiem turystycznym w kraju. Woda przez wiele lat spływająca z łańcucha górskiego stworzyła wyjątkowe osady wapienne, między innymi wzgórze solne, które jest charakterystyczne dla tej okolicy i przypomina zaśnieżoną krainę.W naturalnym środowisku na terenie 17,5 ha znajduje się 17 basenów termalnych krytych i zewnętrznych oraz centrum wellness. Najkrótszy pobyt 2.5 godz - 2500Ft (ok 40 zł).

Adres: Forrás 2, Egerszalók PSČ 3394


16) Dolina Szépasszony, czyli Dolina Pięknej Pani
Obowiązkowo trzeba się wyprawić do Doliny Pięknej Kobiety (1,5 km od centrum), gdzie jedna obok drugiej znajduje się ok. 200 winiarskich piwnic i kilka typowych gospód zwanych czardami z klasyczną węgierską kuchnią. Jedna z legend głosi, że nazwa doliny pochodzi od podobnej do Venus madziarskiej bogini miłości. Ale jest też druga wersja, według której marny winiarz, by sprzedać swoją produkcję, zatrudnił piękną dziewczynę i dzięki niej to miejsce stało się słynne.
Jej główną atrakcją jest szczególna mnogość winiarni i lokali, w których dokonać można degustacji wszystkich dostępnych miejscowych rodzajów trunku. W zależności od nastroju wybrać można bądź winiarnie mieszczące się w mrocznych fragmentach piwnic (ich łączna długość wynosi prawie tyle, co łączna długość wszystkich ulic miasta), bądź nowoczesne lokale z przygrywającą na żywo kapelą cygańską. Owe skupisko piwniczek zostało wykute w wulkanicznym tufie, który idealnie nadaje się do przechowywania wina - zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę około 12 stopni Celsjusza. W Egerze produkuje się 7 gatunków słynnych win, zarówno delikatnych białych, jak i mocnych rubinowo- czerwonych: EgriOlaszRizling , EgriLeányka, EgriMuskotály, EgriChardonnay , EgriKékfrankos , Egri Cabernet Sauvignon, EgriBikavér.

Adres: Szépasszony-völgy

17) Park Narodowy Gór Bukowych
Park narodowy w północnych Węgrzech, utworzony w 1976 roku na terenie Gór Bukowych pomiędzy miastami Eger i Miszkolc. W parku występują zróżnicowane zjawiska krasowe, liczne jaskinie oraz naturalne źródła.Obszar Gór Bukowych przecina atrakcyjna turystycznie (liczne serpentyny na stromych zboczach, piękne widoki) szosa łącząca Eger z Miszkolcem.
Teren parku porastają lasy bukowe (w wyższych partiach) oraz dęby (zwłaszcza od strony południowej). Flora charakteryzuje się występowaniem wielu gatunków storczykowatych. W najniższych położeniach lasy zostały zastąpione przez uprawy, głównie przez sady owocowe.


Szalajka – potok w Górach Bukowych.
Swój początek bierze z podziemnych wód w systemu jaskiniowego. Na powierzchnię wypływa z jaskini pod szczytem Istallós-kő (najwyższy szczyt Gór Bukowych). Zasilany wodą z innych źródeł, m.in. Sziklaforrás. W trakcie swojego biegu tworzy wodospad o nazwie Welon (Fátyol-vízesés). U wrót doliny Szalajka wpływa do wsi Szilvásvárad.
O popularności turystycznej doliny Szalajka świadczy utworzenie tam muzeum leśnictwa oraz leśnej kolejki wąskotorowej.

Kolejki w parku:
Wąskotorowe kolejki w turystycznym regionie Północnych WęgierLeśnej Kolejki w Felsőtárkány
Trasa: Felsőtárkány – Stimeczház
Długość trasy: 5 km

Kolejka Państwowych Kolei Leśnych jeździ w górach Bükk(Bukowych) na północ od Egeru. Obok linii kolejki znajdujesię park zoo, a przy stacji końcowej ścieżka przyrodnicza.Wyruszając od końcowej stacji można dojść do źródłaVöröskő-forrás, z którego okresowo wybucha woda,jako gejzer w dolinie Vöröskő.

Kolejka Leśna w Szilvásvárad
Trasa: Szilvásvárad – Lovaspálya (Tor jeździecki) – Szalajka – Fatelep (Skład drzewa) - Szalajka- Fátyolvízesés (Wodospad welony)
Długość trasy: 3,64 km

Szlak kolejki prowadzi w malowniczej dolinie Szalajka od toru jeździeckiego do wodospadu Fátyol. Kolejka jest usytuowana na najbardziej stromych szlakach, a jednocześnie tu się odbywa największy ruch pasażerski. Po drodze kolejka zatrzymuje się przy stawie rybnym Szalajka oraz przy Muzeum Leśnym.

18) Termal - Eger
Kompleks basenowy Termal Eger położony jest w centrum Egeru, w parku miejskim. Zajmuje teren 5.3 ha, na którym zlokalizowanych jest 7 basenów rekreacyjnych, basen sportowy, łaźnia turecka, budynki salonów spa&wellness, liczne kawiarenki, budki z jedzeniem, stoiska z akcesoriami pływackimi.

Niewątpliwą zaletą kompleksu Termal Eger jest duża przestrzeń, z licznymi terenami trawiastymi do biwakowania. Mamy nadzieję, że wkrótce odwiedzą Państwo Eger i doświadczą niepowtarzalnej gościnności tego miasta.
Atrakcje wodne:
•basen termalny  - głęboki na 80 cm, wypełniony termalną wodą siarczaną o temp.37°C, wyposażony w wygodne uchwyty.Odkryty i częściowo zadaszony akwen dostępny jest dla kuracjuszy przez cały rok.
• basen z masażem wodnym- głęboki na 3 metry, znajduje się obok basenów leczniczych.Wyposażony w 6 wylotów wodnych na wysokości 2 metrów. Basen masażowy zasilany jest  również przez źródło wody leczniczej.
•basen pływacki - 8 torów pływackich, rotacyjny obieg wody o temp.26°C, głęboki na 225cm, dostępny tylko w sezonie letnim wyłącznie dla potrafiących pływać - używanie czepka obowiązkowe.
•wielki basen - zasilany w radonową wodę termalną wypływającą z obok znajdującego się źródła o temp.28°C. Basen jest głęboki na 1-2,2 m, czynny jest w sezonie. Z licznymi atrakcjami dla dzieci: zamek ze zjeżdżalnią, fontanny grzybek, okągłe platformy do opalania
•basen dla dorosłych z atrakcjami (kryty i częściowo odkryty) - akwen wyposażony jest w 27 atrakcji z rotacyjnym obiegiem wodnym, temp.31°C, głębokość 1,1-1,3 metra.
•basen leczniczy - głębokość na 1,1 m, wypełniony radonową wodą termalną wypływającą z obok położonego źródła zasilającego również łaźnię turecką, temp. 29°C.

"Wellness House" znajduje się w kompleksie łaźni i jest otwarty cały rok. Dostępne są następujące usługi: infra sauna, sauna fińska, łaźnia parowa, jacuzzi, masaż oraz solarium. W zimie "Wellness House" i basen termiczny są połączone ogrzewanym korytarzem.Od końca września 2009 roku funkcjonuje w kompleksie unikalna łaźnia turecka.Na początku 1600 roku został wybudowany oryginalny basen turecki z 5 basenami, z saunami, z masażem, z łaźnią parową,zhamamem czyli z tradicyjną turecką łaźnią parową z masażem.
Godziny otwarcia:
Sezon letni (1 maja - 30 września)
bilet wstępu dla pływaków  6:00 - 8:00
łaźnia (poniedzialek, wtorek) 8:30 - 18:30
środa-piątek 8:30   -  23:00
Weekendy (dni wolne od pracy):
łaźnia 8:00 - 18:30
sobata 8:00 - 23:00

Cennik łaźni termalnej i kompleksu wodnego:
Bilet wstępu dla dorosłych  1.600 HUF
Bilet wstępu na pływanie w tygodniu w sezonie w godz.6:00-8:00 raz pn.-wt. w godz. 16:00-18:30  800 HUF
Wellnesowy bilet wstępu  1.000 HUF
Kombinowany bilet  wstępu (Łazniatermalna+wellness) 2.200 HUF 
Bilet wstępu na dłuższe otwarcie basenu (środa,czwartek, piatek, sobota 23:00-ej)   900 HUF
Bilet kabinowy 1.100 HUF 
   
Adres: Eger, Fürdő u. 3-4

19) Kąpielisko Zsóry
Zapraszamy do zwiedzenia Kompleksu Basenów Termalnych i Rekreacyjnych, położonego 4 km od centrum miasta Mezőkövesd(miejscowość leżąca na trasie Miskolc-Eger, na przedgórzu Gór Bukowych i skraju Wielkiej Niziny Węgierskiej, 130 km od Budapesztu, 46 km od Miskolca i 20 km od Egeru). Kompleks znajduje się w pięknym parku, rozciągającym się na 11 hektarach, w którym znajduje się 12 basenów. Rekreację i odpoczynek zapewnia basen z falami oraz inne baseny dla dorosłych i dzieci. Na terenie zamkniętego kompleksu znajdują się 3 baseny z wodą leczniczą o różnej temperaturze, ogromna pływalnia, jacuzzi, sauna i oddział leczniczy, dostępny dla gości przez cały rok. Gorące wody lecznicze, zawierające między innymi wapno, magnez,siarkę, od ponad 70 lat pomagają ludziom w powrocie do zdrowia i rehabilitacji.Kąpielisko ZSÓRY, którego siarczano-jodowe i kwasowęglowe wody termalne, zawierające również wapń i magnez, osiągają u źródła temperaturę 71oC, a w basenach schładzane są do 25-40oC.

Lecznicze działanie tych wód termalnych wykorzystywane jest w leczeniu: reumatyzmu, chorób narządów ruchu, stawów i kręgosłupa, wszelkiego rodzaju chorób kobiecych, a także w rehabilitacji pourazowej i po operacjach ortopedycznych i neurologicznych.

Na terenie kąpieliska Zsóry znajdują się baseny zarówno kryte jak i odkryte, a także zjeżdżalnia i basen ze sztucznymi falami.

Godziny otwarcia:
Wrzesień -Czerwiec 14: 7.30 – 19.00

Cennik:
Dorosły 1 700 Ft
Świat Sauny 2 000 Ft
Sauna - całodniowy bilet (basen) 500 Ft

Adres: 3400. Mezőkövesd, Napfürdőút 2
szosa nr 3, autostrada M3. Z Budapesztu 130 km, z Miskolca 50 km, z Egeru 20km

Zobacz na mapie

PrzewodnikiWarto odwiedzićDla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji oraz w celu usprawnienia funkcjonowania witryn www.yougo.pl, korzystamy z technologii plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowanie na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK