Czeski Raj

CZESKI RAJ

Czeski raj jako pierwsi zaczęli odwiedzać turyści i pacjenci już w latach 70–tych XIX wieku, którzy byli na leczeniu w Sedmihorkach koło Turnova. Od tej pory zaczętoten rejon opisywać jako jeden z najpiękniejszych zakątków Czech. Obszar Parku Krajobrazowego, położony ok. 100 km od Pragi, między miastami Turnov, Jičín oraz MladáBoleslav. Był to pierwszy obszar w ówczesnej Czechosłowacji, który objęto ochroną (w 1955 r.). Od 2005 ma status rezerwatu UNESCO.Pomimo tego, że rejon ten nie jest zbyt duży to znajdują się tutaj liczne ciekawostki. Przede wszystkim są tu przepiękne skalne monumenty, zielone krajobrazy, gęste lasy, architektura ludowy,grody i zamki, kościoły, rzadkie minerały i ciekawostki o charakterze botanicznym. Czeski Raj to obszar gęsto pokryty siecią szlaków turystycznych i rowerowych. Tzw. Złota Ścieżka CzeskiegoRaju o długości 123 km łączy najciekawsze miejsca regionu. W lecie w wielu miejscowościach Czeskiego Raju odbywają się cykliczne imprezy kulturalne. W Czeskim Raju łatwo o miejsce noclegowe znajduje się wiele pensjonatów, hoteli, chat, schronisk i campingów.


Trasa rowerowa „Droga po raju”

Zachęcamy do przejazdu „drogą po raju“, którą szczególnie ludzie o dużej wrażliwości nazwali „drogą po raju na ziemi“. Jest to przepiękna kraina czarów o dramatycznie zmieniających się widokach, zaskakującym bogactwie form skalnych począwszy od licznych parowych, poprzez rozpadliny, słoneczne lasy borowe, cieniste doliny ze stawami zachęcającymi do kąpieli, z dumnymi sylwetkami grodów i zamków stojących na wzgórzach, które otaczają zewsząd ten region. Grzechem byłoby nie rozkoszować się ujmującym widokiem z doliny „Plakanek“ na gród „Kost“ czy nie podziwiać z wieży zamku „Trosky“ skalnych monumentów: „ Panna“ i „Baba“ czy też ujrzeć odbicie skalnych rzeźb na tafli stawu „Vezicky“ aż w końcu napiś się przeźroczystej wody źródlanej.
Czy to nie jest raj?

Opis trasy:
Trasa należy do średnio trudnych:
1/ Z Turnova pojedziemy po szosie przez Kaluznik do Kacanov, tutaj skręcimy na niebieski szlak rowerowy nr. 4009 przez Olesnicę, Mlynicę i Skokovy aż do Zebrova.
2/ Stąd droga prowadzi do Prihraz a następnie od strony północnej wokół wzgórza „Muzsky“ do Plsiny.
3/ Po drodze do „Dneboha“ ujrzymy nad sobą skalny monument zwany „Drabskesvetnicky“, pojedziemy przez Zasadkę i skręcimy na drogę wiodącą na gród Valecov, skąd pojedziemy w drogę powrotną po trasie rowerowej nr. 4013 wiodącej do NovejVsi a następnie po trasie rowerowej nr. 4009 wiodącej wokół Stawu Komárovskiego dojedziemy do Srbska.
4/ Stąd pojedziemy zwiedzić gród Kost i jego okolicę.
5/ Trasa rowerowa prowadzi stromym podjazdem przez gminę Podkost, następnie koło byłej „Lipy Semtińskiej“ skręcimy do Libosovic, jedziemy po trasie rowerowej nr. 14 wiodącej do Młyna Pleskotskiego i dalej po trasie rowerowej nr. 4010 wokół stawu „Vezak“.
6/ Następnie pojedziemy przez gminę Želejov do Troskovic, tutaj zwiedzimy gród Trosky stojący na wzgórzu wulkanicznym.
7/ Potem pojedziemy do Borku, następnie po drodze, która doprowadzi nas do Doubravice.
8/ Dojedziemy pod sam zamek Hruba Skala, skręcimy w prawo jeszcze zanim zacznie się stromy podjazd.
9/ Pojedziemy przez przepiękny obszar skalisty, pomalutku i ostrożnie ze względu na turystów pieszych, wycieczkowiczów idących z kurortu Sedmihorky, do którego również dojedziemy pokonując trasę wiodącą przez Pelešany do Turnova, z widokami na skalisty krajobraz i zamek Valdstejn.


GŁÓWNE ATRAKCJE

1) Turnov
Dominantę miasta stanowi neogotycki kościół Marii Panny z XIX wieku (1853 r.) z niedokończoną wieżą. Mieści się tu siedziba zarządu obszaru chronionego krajobrazu Czeskiego Raju (Sprava CHKO Cesky raj) oraz muzeum powiatowe Czeskiego Raju (Okresni muzeum Ceskeho raje), w którym znajduje się rozległa ekspozycja kamieni szlachetnych, biżuterii, wystawy z dziedziny geologii, archeologii, historii i etnografii. Do często zwiedzanych przez turystów obiektów należy zamek HrubyRohozec, znajdujący się na peryferiach miasta Turnov.

Zamek HrubyRohozecnależy do dominant i najstarszych zabytków budowlanych Turnovska.  Został założony w drugiej połowie XIII wieku, w przeszłości był kilkakrotnie przebudowywany. Służył jako siedziba rodowa Vartenberków, Krajířów i Desfoursów. Obecnie HrubýRohozec jest dostępny dla zwiedzających. Czteroskrzydłowy zamek oferuje zwiedzającym ponad dwadzieścia umeblowanych pomieszczeń, obrazy i inne wyposażenie w różnych stylach artystycznych. Do najpiękniejszych pomieszczeń zamku należy biblioteka z galerią portretów właścicieli oraz nowogotycki pokój jadalny w postaci sali rycerskiej. Ciekawostką są obrazy alegorie z życia mężczyzny oraz alegorie z życia kobiety. Od 2009 roku trasę zwiedzania wzbogacono o nowe pomieszczenia. Do zamku przylega park angielski. Oprócz pierwotnych wnętrz zamku zwiedzający mogą zobaczyć także ekspozycję poświęconą rozwojowi wnętrz mieszkalnych oraz mody w ostatnich czterech wiekach.

Dane: Zamek HrubyRohozec
Adres:Statni zamek HrubyRohozec 1, Turnov, 511 01
Godziny otwarcia: Wt-Ndz 9:00 - 17:00
Wstęp: 50,00 CZK

2) Mužský
Rezerwat przyrody z charakterystycznym kompleksem skalnych miast powstałych na skraju piaskowcowej płyty skalnej Muzsky- sęk pochodzenia wulkanicznego, z okresu kredy.

3) Drábskésvětničky
Zespół umocnień wybudowano już w XIII wieku na siedmiu piaskowcowych blokach, które są od siebie oddzielone wąskimi rozpadlinami. Pomimo to, że od końca XV wieku budowla niszczała, do dziś zachowały się pozostałości osiemnastu izb, które były całkowicie lub częściowo wykute w piaskowcu i służyły przede wszystkim jako spiżarnie. Na skałach są również widoczne ślady po siedmiu drewnianych budowlach i sześciu konstrukcjach mostów, które łączyły poszczególne bloki. Dzięki korzystnemu położeniu i mistrzowskiemu wykorzystaniu formacji skalnych, tworzących zasadniczą część umocnień, twierdza Drábskésvětničky długie lata była nie do zdobycia.
Obecnie ta była twierdza jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc kraju, ponieważ oferuje wspaniałe widoki na piękny
krajobraz Czeski Raj. Twierdza jest wolnodostępna.

4) Valecov
Uważany jest za jeden z najładniejszych czeskich skalnych grodów, na jego kształt miały znaczny wpływ skały piaskowcowe, w których był częściowo wyciosany i częściowo zbudowany. Valečov został zbudowany na początku XIV wieku. Mniej więcej o dwa wieki później, czyli w wieku XVI dobudowano murowany pałac. Ekspozycja wejściowa przedstawia wystawę znalezisk archeologicznych ze zbiorów muzeum w MladejBoleslav. Ponadto można obejrzeć fundament z murowanym pałacem, skalnymi komorami i korytarzami. Ciekawostką jest przedgrodzie ze skalnymi mieszkaniami (domostwami), więzieniem i lochem głodowym.

Dane: Ruiny zamku Valecov
Adres:Bosen 86, 295 01
Godziny otwarcia: So-Ni  9:00-16:00
Wstęp: 35,00 CZK

5) Staw Komárovski
Komárovski, bądź Velký Staw leży na terenach rekreacyjnych Branžež - NováVes. Staw był wcześniej raczej centrum wędkarskim, dziś służy jako centrum rekreacyjne zachodniej części Czeskiego Raju. Jego piaszczyste dno oraz dogodny dostęp do wody są idealne dla rodzin z dziećmi. Romantyczny urok podkreślają skały piaskowcowe i lasy iglaste. Znajduje się tu kilka plaż, kemping i obozowisko. Okoliczny teren jest doskonały do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Staw leży pod Příhrazskimi skałami na rzeczce Kněžmostce, 6 km na wschód od miejscowości MnichovoHradiště, będąc znakomitym punktem wypadowym na eskapady po Žehrovských lasach i skałach. Powierzchnia: 53ha.

6) Gród Kost
Gród Kost jest jednym z najlepiej zachowanych czeskich zamków, zbudowany na przełomie XIV-XV wieku, na wyspie skał piaskowych w samej dolinie. Duża wieża zamkowa ma kształt trapezu i dlatego też z dogodnego punktu widokowego można ujrzeć wszystkie cztery naroża wieży. Gród ma bardzo ciekawą historię, który miał wielu właścicieli.

Dane: Zamek Kost
Adres: Libošovice 3, 506 01 Libošovice

7) Staw Věžický (Věžák)
W wąwozach o stromych ścianach pod zamczyskiem Trosky znajduje się zespół ośmiu stawów: Věžák, Nebák, Vidlák, Krčák, Hrůdka, Rokytnický, Dolský oraz Podsemín. Brzegi stawów tworzą przeważnie skały piaskowcowe. W lecie stawy znakomicie nadają się do kąpieli a ich okolica zachęca do romantycznych spacerów. StawVezak, do którego wpływa potok Želevský, tworząc naturalne kąpielisko leżące w bajkowej scenerii Czeskiego Raju. Věžický staw ma wyjątkowy skalisty brzeg - skaliste wieże występują bezpośrednio z tafli stawu. Piaszczyste dno i ciepła woda zachęcają w lecie do kąpieli.Staw jest bardzo płytki, ma piaskowe dno.

8) Gród Trosky
Gród "Trosky" (Ruiny), z widniejącymi resztkami dwóch wież, stojących
na bazaltowych skałach wulkanicznych. Symbol Czeskiego Raju – obiekt którego nie sposób nie zauważyć podróżując po tych okolicach. Słowo „trosky” znaczy po czesku ruiny ponieważ są to ruiny zamku postawionego w latach 1380-1390. Dziś z zamku pozostały mury pałacu, potężne mury obronne, bramy oraz podgrodzie ze strażnicą. Charakterystycznym elementem są dwie wieże wyrastające z bazaltowej skały na której stoi zamek – ta szczuplejsza nazywa się Panna i mierzy 57 m a ta bardziej przysadzista to Baba, która mierzy 47 m. Tę warownię nie do zdobycia w okresie największej świetności otaczały trzy pierścienie murów z kilkoma bramami.
W 1424 r. zamek bezskutecznie oblegali Husyci. Zdobyć się go udało natomiast czeskiemu królowi Jerzemu z Podziebrad w 1469 r. Zamek został w 1648 r. spalony przez cesarskie wojska, które wypędziły stąd Szwedów. Od tego czasu zamek pozostał ruiną ale za to jaką! Widać go z daleka a z zachowanych wież rozciąga się wspaniały widok. Na zamku można też spotkać np. sokolników i ich wspaniałe ptaki. Warto ten zamek zdobyć.

Dane: HradTrosky
Adres:Troskovice, 512 63
Godziny otwarcia: Wt-Ndz 8:30 - 16:00
Wstęp: 60,00 CZK

9) Hrubá Skála
Gmina i miejsce docelowe tysięcy wycieczkowiczów. Początkowo zamek obronny wybudowany na płaszczyźnie dwóch ogromnych głazów, został zbudowany w miejsce pierwotnego grodu pochodzącego z XIV wieku. Dla zwiedzających jest udostępniona tylko wieża widokowa i plac zamkowy. W najbliższej okolicy zachęcamy do przechadzki przez „Mysią dziurkę“ oraz skalną grotę „Łoże Adama“. Polecamy również wieże widokowe: Zamecka i Mariańska.

Dane: Hotel Zamek Hruba Skala
Adres:Karlovice, 512 62

10) Kurort Sedmihorky
W przeszłości uzdrowisko bazujące na wodach leczniczych. Nazwę zawdzięczają źródłu "Sedmihorka". Dziś ośrodek rekreacji i wypoczynku, znajdujący się w przepięknej okolicy.Goście uzdrowiska, do których należeli artyści czescy, pisarze, muzycy i aktorzy, nazwali te dzikie i romantyczne okolice Czeskim Rajem.

11) Zamek Valdštejn
Ruiny wczesno-gotyckiego grodu, najstarszego w Czeskim Raju. Gród powstał na trzech skalistych piaskowcach na przełomie lat 1260-1280. Zamek od XVI wieku stał pusty, a w okresie baroku został znanym celem pielgrzymek. Wyjątkową wartość mają dwa kamienne mosty z barokowymi posągami, co mogą docenić turyści podczas zwiedzania ruin grodu i kaplicy św.Jananepomucena. Niezapomniany jest również widok na okolice Kozakova.

Dane: Hrad Valdštejn
Adres:Kadeřavec 18, Turnov, 511 22
Godziny otwarcia: Po-Ni  9:00-17:30
Wstęp: 50,00 CZK

12) Skalne miasta
12.1. Formacja Prachovské skály
Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej. Rezerwat założono już w 1933 roku. Starania obrońców przyrody spowodowały przyłączenie w 2002 roku rezerwatu przyrody Prachovské skály do Chronionego parku krajobrazowego Český ráj. Punktem wyjściowym zwiedzania rezerwatu Prachovské skaly może być Jičín, stare miasto z zachowanym centralnym rynkiem i wieloma zabytkami historii. Do rezerwatu Prachovské skaly jest stąd ok. 6 km w kierunku miejscowości Sobotka, przez Holín i wieś Prachov na dwa parkingi przy wejściach na trasy zwiedzania.

Mała trasa zwiedzania prowadzi wąską, o szerokości zaledwie 35 cm, szczeliną skalną, skąd wejdziemy na dwa najbardziej znane punkty widokowe, wracamy przejściem Císařská Chodba między potężnymi skalnymi blokami. Zwiedzanie tej trasy może trwać ok. 3/4 godziny.
Duża trasa zwiedzania prowadzi przez siedem punktów widokowych, zwiedzający tu wspina się wielokrotnie po schodach wykutych w skale, przeciska się wąskimi szczelinami między olbrzymimi głazami. Trasa ma długość 3,5 km a jej zwiedzanie może trwać aż 2,5 godz.

Punkty widokowe:
Vyhlídka Křižkovského sboru jest pierwszym punktem widokowym od wejścia do skał Prachovské skaly od wschodu. Po przejściu przez Brankę wspinamy się do punktu widokowego, który nazwano po wizycie tego chóru w mieście Jičín. Z punktu widokowego roztacza się szeroki widok na okolicę. Na wschodzie można zobaczyć szczyt Kozákov a na dole w dolinie zespół stawów Jinolické rybníky. Na północnym wschodzie roztacza się piękny widok na szczyt Vyskeř a w dali miasto skalne Hruboskalské skalní město. Na północy za szańcami wzgórz widać też Karkonosze. Położenie: ok. 500 metrów od wschodniego wejścia do skał Prachovské skaly

Šikmá věž (Krzywa wieża) jest znaną skałą widokową w południowej części skał Prachovské skaly, ok. 8 km od Jičína. Ma wysokość 422 m a na jej szczycie znajduje się punkt widokowy Vítkova vyhlídka, na który prowadzą schody wykute w skale.

Punkt widokowy Vyhlídka míru zapewnia jeden z najlepszych widoków na rozległe tereny skalnego miasta Prachovské skaly, można stąd zobaczyć wiele skalnych wieży i innych formacji. Punkt widokowy znajduje się w centrum skalnego miasta Prachovské skaly a dostać się tu można po trasie tzw. Velký okruh.

Punkt widokowy Hlaholská vyhlídka jest najwyżej położonym punktem widokowym pośrodku skalnego miasta Prachovské skaly. Znajduje się na wysokości 460 m. Nazwę otrzymał od praskiego zespołu pieśni Hlahol, którego członkowie odwiedzili tutejsze skały w 1887 roku. Do punktu widokowego Hlaholská vyhlídka dostaniemy się po dużej trasie okrężnej Prachovské skaly.

Na szczycie Přivýšina znajduje się punkt widokowy vyhlídka Václava Čtvrtka, z którego jest wspaniały widok na okolicę. Na południu można zobaczyć szczyt Zebín a na zachodzie Prachov. Na szczyt Přivýšina dostaniemy się pieszo z Jičína po niebieskiej trasie turystycznej w kierunku na Prachovské skaly (ok. 4 km) lub z Jinolic (ok. 3,5 km). Niebieska trasa z Jičína jest przejezdna również na rowerze. Dojechać można aż na rozdroże pod Přivýšinou i stąd ok. 300 metrów pieszo.

Dane: Formacja Prachovské skály
Godziny otwarcia: Po-Ni  8:00-18:00
Wstęp: 50,00 CZK

12.2. Miasto skalne Hruboskalsko
Należą do najbardziej znanych skalnych miast i cechują je olbrzymie wieże sięgające wysokości do 55 m i strome kaniony.
Hruboskalsko jest podzielone na 3 główne części: Dračí skály i Zámecká rokle, Kapelník, Maják i Údolíčka. Dzięki stosunkowo niskiej odporności piaskowca i ciągłemu działaniu szeregu czynników w skałach znajdziemy niezmierne bogactwo kształtów i form. Dlatego hruboskalsko jest popularnym celem alpinistów.
Po grzebieniowej trasie prowadzi szlak Zlatá stezka Českého ráje (Złota ścieżka Czeskiego Raju) z szeregiem punktów widokowych takich, jak Mariánská vyhlídka, punkt widokowy Na Kapelu, U Lvíčka, wieża widokowa Hlavatice. Pod punktem widokowym Mariánská vyhlídka znajduje się symboliczny cmentarz zaginionych alpinistów.

12.3.  Skalne miasto Maloskalsko
Na Maloskalsku znajdziemy jedne z najbardziej znanych i popularnych skalnych miast Czeskiego Raju.
Znajdziemy tu różne zjawiska pseudokrasowe i interesujące rozszczepione skały, na przykład Suché skály czy Vranovský hřeben. Na tym terenie znajdują się też inne masywy skalne, na przykład labirynt skalny Chléviště i skalne punkty widokowe Sokol lub Kalich. Zachowały się też ruiny grodów Frýdštejn, Vranov, Zbirohy i innych.
Przez te tereny prowadzi gęsta sieć dróg i oznaczonych tras turystycznych. Znajduje się tu szereg zimowych i letnich ośrodków sportowych i rekreacyjnych. Dobry dostęp umożliwia zwłaszcza droga z Turnova do miejscowości Železný Brod i trasa kolejowa 030 ze stacją kolejową Malá Skála.

12.4. Formacja Klokočské skály
Nieprzerwane obwarowanie skalne z paleozoicznych piaskowców o wysokości do 60 metrów z wieloma jaskiniami.
Platforma na miejscowością Klokočí jest zakończona skalnym czołem. Skalna ściana ma długość ok. 1600 m, miejscami jest rozbita na izolowane skalne wieże i rozpadliny (Klokočské průchody). Ze skalnej ściany rozciągają się piękne widoki na północną i południowo-wschodnią część Czeskiego Raju. We właściwej skalnej ścianie powstało wiele jaskiń. W polłudniowo-wschodniej części formacji Klokočské skaly znajdują się ruiny grodu Rotštejna.

12.5.  Skały Betlémské skály
Północny cypel skał Klokočské skály skrywający największą pseudokrasową jaskinię w okolicy Turnova, zwaną Postojná.
Skalne miasto Betlémské skály rozciąga się na skraju płaskowyżu między rzeką Izerą i potokiem Klokočský potok. Do najbardziej znanych miejsc skał Betlémské skaly należy formacja zwana Trojnožka lub Děravec - skała w kształcie grzyba z dwoma skalnymi bramami. Wyborny widok na okolicę zapewnia 10-metrowa Zdenčina skála, którą znajdziemy na północno-wschodnim skraju skał. Nad doliną potoku Klokočský potok można zobaczyć obłe występy, tzw. słonie grzbiety.

13)  Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe
Są położone na północnym zboczu miejscowości Bozkov w pagórkowatym krajobrazie podkarkonoskim. Wejście do podziemi odkryli robotnicy przy wydobywaniu dolomitu w 40-tych latach 20. wieku, ale dopiero w roku 1957 był odkryty podziemny systém szczelinowych korytarzy, częściowo zatopionych wodą. Bozkowskie dolomotowe jaskinie tworzą labirynt podziemnych korytarzy i szczelin, położonych niegłęboko pod powierzchnią ziemi. Charakterystyczne dla nich są krzemienne gzymsy i listwy wystające ze ścian i stropów, co w udostępnionych jaskiniach stanowi wyjątkowy wystrój. W niektórych szczelinach znajdują się również nacieki, które oprócz klasycznych kształtów tworzą ciekawe, ekscentryczne formy. Atrakcyjnym upiększeniem zwiedzania są podziemne jeziorka z przeźroczystą niebieskozieloną wodą. Bozkowskie dolomitowe jaskinie są jedynymi udostępnionymi do zwiedzania jaskiniami w północnych Czechach. Okolice jaskiń oraz podziemne pomieszczenia są objęte prawem ochrony przyrody.

Dane: Bozkowskie Jaskinie Dolomitowe
Adres: CZ - 512 13 Bozkov 263
Godziny otwarcia: Pon 9:00-15:00, Wt-Pt 8:00-16:00, Sob-Ndz 8:00-16:00
Wstęp: 100,00 CZK
Czas zwiedzania: 45min (400m)

14) Pałac Sychrov
Pierwotnie piętrowy zamek barokowy Sychrov, poddany został w późniejszym okresie przebudowie w stylu klasycystycznym i nowogotyckim. Romantyczny wygląd zyskał przede wszystkim dzięki budowniczemu książęcemu Josefowi Pruvotowi.

Ściany zamku zdobią niezmiernie cenne obrazy olejne przodków Rohanów oraz francuskich królów. W zamku znajdują się największe zbiory francuskiego malarstwa portretowego, kolekcja broni oraz sala pamięci A. Dvořáka. Na Sychrovie regularnie odbywają się wystawy i inne imprezy, na przykład nocne zwiedzanie. Wart zwiedzenia jest także rozległy angielski park zamkowy, w którym można zobaczyć niecodzienną atrakcję - pokazy wolnych lotów ptaków drapieżnych, z fachowym komentarzem profesjonalnego sokolnika o historii i teraźniejszości sokolnictwa w Czechach i na świecie.

Dane: Zamek Sychrov
Adres: Statni zamek Sychrov 1, Sychrov, 463 44
Godziny otwarcia: Pon-Ndz 9:00-15:30
Wstęp: 150,00 CZK

15) Zamek Mnichovo Hradiště
Pierwotnie zamek renesansowy, postawiony przez Wacława Budovca z Budova, po Białej Górze przeszedł w posiadanie Albrechta z Valdštejna.
Historia zamku związana jest z rodem Valdštejnów, w których posiadaniu był od roku 1623 aż do roku 1945. Do dzisiejszego kształtu był przebudowany za Arnošta Josefa z Valdštejna w latach 1697-1700 przez włoskiego architekta Marka Antonia Canevalla, który dobudował później także kolejne budynki. Sala terenna jest dziełem Mikuláša Raimimondiego i pochodzi z roku 1711. W rozległym parku znaleźć można stajnie końskie, oranżerie oraz pawilon ogrodowy.
W skład zespołu wchodzi także klasztor kapucyński z kościołem Trzech Króli oraz kaplica św. Anny. W kaplicy są złożone szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego, sławnego wodza z wojny trzydziestoletniej.
Dla turystów zwiedzających zamek przygotowane są trzy trasy. Pierwsza oferuje wnętrza historyczne, z bogatymi zbiorami fajansów z Delft, porcelany chińskiej, miśnieńskiej i japońskiej. Obejrzeć można także interesującą bibliotekę Valdštejna z Duchcova, gdzie w XVIII wieku przebywał znany G. Cassanova. W drugiej trasie zwiedzania obejrzeć można zamkowy teatr empirowy. Na drugim piętrze głównego budynku zamku znajduje się Miejskie Muzeum, przedstawiające archeologię, etnografię, przyrodę regionu, historyczną aptekę oraz model Drábskich izdebek.

Dane: Zamek Mnichovo Hradiště
Adres: V Lipach 148, Mnichovo Hradiste, 295 01
Godziny otwarcia: Wt-Ni 8:45 - 16:00
Wstęp: 100,00 CZK

16) Jinolicke stawy
Jinolickie stawy to trzy stawy - ; Oborski staw, staw Němeček oraz staw Vražda, leżące w malowniczej okolicy pod Prachovskimi skałami. Około 5 km od Jičína, na północny wschód od Prachovskich skał koło gminy Jinolice, leży grupa trzech jinolickich stawów. Jinolické stawy są ulubionym miejscem turystów Czeskiego Raju i okolicy.

Oborski staw o powierzchni 11,4 ha należy do największych i cieszący się największym zainteresowaniem. Ma piaszczystą i trawiastą plażę oraz piaszczyste dno, znakomicie więc nadaje się do kąpieli i uprawiania różnych sportów wodnych.
Staw Němeček (5,2 ha) również umożliwia kąpiel (zwłaszcza w pobliżu tamy). Nad oboma stawami znajdują się publiczne pola namiotowe, autokempingi, kolonie chatek, przebieralnie, prysznice, kioski z napojami i zakąskami, parking.
Najmniejszym ze stawów jest staw o tajemniczej nazwie Vražda - Mord (2,1 ha). Do celów rekreacyjnych nie jest wykorzystywany, a został uznany za zabytek przyrody.

17) Dolina Plakánek
Dolina Plakánek rozciąga się od zamku Kost wokół stawu Obora do miejscowości Střehom.
Jest to skalista, otoczona przeważnie borowym lasem romantyczna dolina, nazwa pochodzi od rodziny Plakánków, którzy tu za czasów Heřmana Černína w XVII wieku wypalali węgiel drzewny. Pod miejscowością Střehom zachował się wodny młyn, na dolnym końcu doliny znajduje się źródełko Roubenka wspominane w wierszach Fráni Šrámka. W Plakánku znajduje się także kilka kamieniołomów piaskowca, w których wydobywano kamień do budowy zamku Kost i kościoła w Sobotce. Mały Plakánek to skalisty wąwóz skręcający w stronę wioski Vesec koło Sobotki.

18) Punkt widokowy Kozákov
Kozákov o wysokości 744 m n.p.m. jest najwyższą górą Czeskiego Raju. Od 1928 roku na szczycie znajduje się schronisko Riegrova turistická chata a od 1993 r. tu stoi metalowa wieża, której górna platforma na wysokości 24 metrów służy jako punkt widokowy.
Oprócz widoku na Czeski Raj i Pojizeří otwiera się pełna panorama od regionu České středohoří przez Góry Łużyckie, grzbiet Ještědský hřbet, Góry Izerskie, Karkonosze, wyżynę Broumovská vrchovina, pasmo Orlické hory aż do cypli wyżyny Českomoravská vrchovina. Przy dobrej pogodzie stąd można zobaczyć aż jedną czwartą Czech a przez lornetkę można na horyzoncie zobaczyć również najwyższe budowle Pragi. Turystycznie interesujący jest nie tylko szczyt Kozákova, ale również inne miejsca na zboczach. Na zachodniej stronie najwyżej do zbocza występuje masyw Drábovny. W masywnej bryle skały jest wykute pomieszczenie, które kiedyś służyło prawdopodobnie jako posterunek straży. Nieco niżej znajdują się pseudokrasowe jaskinie Babí i Kudrnáčova pec. Warto odwiedzić również muzeum kamieni szlachetnych pana Votrubca, który jest też właścicielem dostępnego do zwiedzania kamieniołomu, gdzie można znaleźć swój własny kamień półszlachetny.

Dostęp do wieży widokowej jest możliwy pieszo po oznaczonych trasach turystycznych i rowerowych z miejscowości Semily, Železný Brod, Malá Skála i Turnov. Samochodem można dojechać aż do schroniska. W sezonie letnim na szczyt Kozákova kursują turystyczne autobusy.

Adres: Kozákov 45, Semily, 513 01
Godziny otwarcia: Wt-Pi 10:00-16:00, So-Ni 9:00-17:00
Wstęp: 20,00 CZK

19) Wieża widokowa na szczycie Tábor
Lesisty szczyt Tábor z wieżą widokową jest popularnym miejscem wycieczek.
Pierwotna wieża widokowa została tu wybudowana już w 1897 roku. Miała postać prostej drewnianej konstrukcji, budowniczych podobno inspirowała wieża widokowa cesarzowej Elżbiety stojąca niedaleko Wiednia. W 1911 roku na górze Tábor dobudowano wieżę widokową z cegieł, która miała opinię jednej z najpiękniejszych w Czechach. Jej całkowita wysokość wynosi 35 m a na platformę widokową na wysokości 26 m prowadzi 145 schodów.

Adres: Chlum 20, Lomnice nad Popelkou, 512 51
Wstęp: 15,00 CZK

20) Szczyt Zebín
Szczyt Zebín leży ok. 2 km na północny wschód od Jičína. Dzięki swojemu typowemu wyglądowi jest jedną z dominant całej kotliny jičínskiej.
Wyraźny bazaltowy stożkowaty szczyt Zebín sięga wysokości 399 m. Jest tu kościół z XIV wieku, za nim na zboczu jest drewniana dzwonnica, na szczycie znajduje się barokowa kapliczka św. Marii Magdaleny. Ze szczytu roztacza się piękny widok na całą kotlinę Jičínská kotlina: Valdice, Kumburk, Mlázovický chlum, Veliš, Velišský hřet, Prachovské skály, Kozákovský hřbet, Tábor, Bradlec.
 
21) Skalny punkt widokowy Hlavatice
Piaskowcowa skała z widokiem na okoliczny krajobraz.
Samotna piaskowcowa skała znajduje się na północnym skraju płaskowyżu Hruboskalská plošina, niedaleko grodu Valdštejn, ok. 2 km na południe od miasta Turnov. Skała na wysokości 380 m n.p.m. jest dostępna po 36 żelaznych kręconych schodach.
Ze szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę - Turnov, grzebień Kozákovský hřeben i dalej Ještědský hřeben, Góry Izerskie, Bezděz i Polskę. Dla lepszej orientacji wieżę wyposażono w tablicę orientacyjną.
Dostęp: wieża widokowa leży na trasie Zlaté stezky Českého ráje między Turnovem i grodem Valdštejn.

22) Dolina Izery
Niedaleko Semil Izera tworzy przypominającą kanion dolinę, która w 1909 r. została udostępniona turystom dzięki wybudowaniu tzw. Riegrovej stezki, czyli Ścieżki im. Riegera. Prowadząca aż do zbiegu Izery z rzeką Kamenice trasa jest niezwykle piękna i widokowa.

Wrócić można ścieżką Kamenickiego, która prowadzi wyżej, górną granią kanionu. W ten sposób dokładnie zapoznamy się z doliną Izery. Nasza wycieczka zaczyna się na semilskim rynku, skąd wyruszamy czerwonym szlakiem koło pomnika pisarzy Antala Staška i Ivana Olbrachta. Po ok. 2 km dotrzemy do dzielnicy Bítouchov z dzwonnicą z 1812 r., będącą cennym przykładem budownictwa ludowego typowego dla przedgórza Karkonoszy. Przechodzimy przez Bítouchov i idąc leśną drogą docieramy na początek Riegrovej stezki. Skalną bramę pokonuje my, przechodząc po zawieszonej nad przepaścią żelaznej platformie – mierzącej 77 m „galerii”.

Ścieżka prowadzi dalej koło jazu, przy którym ma swój początek odprowadzający wodę do elektrowni wodnej w Podspálovie tunel o długości 1300 m. Mijamy podobną do lwa skałę („U Kamenného lva”) i serpentynami wchodzimy na urwisko skalne. Na nim znajdziemy zadaszone miejsce do odpoczynku zwane „pěšorest” – „odpoczynek dla pieszych”. Niedaleki punkt widokowy Böhmova vyhlídka nazwany został na cześć Antonína Böhma, pierwszego prezesa semilskiego oddziału Klubu Czeskich Turystów KČT, współzałożyciela Riegrovej ścieżki. Znajdujemy się teraz w najpiękniejszej partii kanionu z widokiem na Kruczą Skałę (Krkavčí skála), pełne głazów koryto rzeki i trasę kolejową na przeciwległym brzegu. Z „pěšorestu” idziemy w dół prawie do samej rzeki. Przed punktem, w którym ścieżka prowadzi przez wykuty w skale tunel mierzący 12 m, podczas zimowych i wczesnowiosennych roztopów tworzy się piękny lodopad. Przechodzimy koło obudowanego w 1924 r. źródełka Antala Staška i dochodzimy aż do podspálovskiej elektrowni z lat 1921–1926, która do dziś jest czynna. Woda doprowadzona jest do niej mierzącym 1300 m tunelem, zaczynającym się koło jazu, który mijaliśmy. Przyległy Hotel Pod Spálovem, pierwotnie schronisko Crhova chata z 1929 r., jest dobrym miejscem do odpoczynku i przekąszenia czegoś. Z powrotem możemy wrócić pociągiem z Podspálova do Železnego Brodu, tu przesiąść się i dalej jechać do Semil.

23) Adarspacko – Teplickie => Skalne Miasta
Adarspacko - Teplickie skały - Największy narodowy rezerwat przyrody w Czechach, utworzony w 1933 r.(1772 ha.)
dla ochrony unikalnych zgrupowań form skalnych zwanych skalnymi miastami. Jest to masyw górski w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują oraz wsi Adrszpach w północno-wschodnich Czechach. Skały Tepliskie od Aderszapskich skał oddzielone są Wilczym wądołem.

W obrębie masywu Skał Adrszpasko-Cieplickich znajdują się ruiny trzech zamków. W północno-wschodniej części, na zachód od Adrszpaskich Skał znajduje się zamek Adrszpach (czes. Adršpach). Pomiędzy Cieplickimi Skałami a Cieplicami - zamek Střmen. Trzeci zamek - Skály - znajduje się na południowo-wschodnim cyplu masywu.

Teplickie Skały
Znajduje się w południowej części masywu, największego w Czechach tego typu kompleksu skalnego. Jego powierzchnia to ok. 1800 ha.Teplicka część rezerwatu ma bardziej dziki,górski charakter i jest nieco mniej uczęszczana od Adarspackiej. Wielkie zgrupowania skalnych baszt,kolumn i kaminów o ścianach sięgających 50 m wysokości ukrywają się pośród gęstych lasów nad dolinami potoków.Trudno uwierzyć,że dopiero po 1824 r.,gdy wielki pożar strawił knieję i odsłonił ukryte w gęstwinie formacje,rejon został odkryty przez turystów.Wcześniej zaglądali tu jedynie myśliwi,złodzieje,którzy mieli kryjówki w skałach.
Jedną z głównych atrakcji Teplickiego skalnego miasta jest wspinaczka po stromych schodach i drabinach na punkt widokowy (630 m.n.p.m.) w miejscu XIV - wiecznego zamku Strmen. Skalną warownię oraz pobliskie zamki skała oraz Adrspach w 1447 r.zburzyły wojska miast śląskich, pozbywając się w ten sposób znienawidzonych gniazd niedawnych husytów oraz uniemożliwiając ich zasiedlenie przez rycerzy - rabusiów, często wówczas okupujących sudeckie zamki i nękających kupców. Z warowni nie zostało do dziś nic poza wyrównaną platformą, na której stała w miejscu zdawałoby się,niemożliwym do zasiedlenia. Ze szczytowej, zabezpieczonej metalowymi barierkami skały roztacza się piękny widok na okoliczne lasy i piaskowcowe słupy. z innych ciekawostek na wyróżnienie zasługuje Sibir -wąwóz w którym śnieg leży czasem nawet cały rok - oraz zgrupowania gigantycznych skalnych wieżyc w głębi rezerwatu. Główna trasa zwiedzania Teplickich skał to 6 kilometrowa pętla niebieskiego szlaku.

Adres: 549 57 Teplice nad Metují-Skály
Godziny otwarcia: Po-Ni 8:00-18:00
Wstęp: 60,00 CZK

Adrszpaskie Skały
Znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Całość porośnięta jest lasem z licznymi gatunkami górskiej i podgórskiej fauny i flory. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuja (czes. Metuje) tworząc dwa wodospady.Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków, poręczy, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Wychodzenia poza tę trasę jest dozwolone wyłącznie dla osób posiadających specjalne zezwolenie (pracowników rezerwatu, naukowców i wspinaczy).
Wiele skał posiada własną nazwę jak: Głowa cukru, Kochankowie czy Starosta i Starościna itd. Obszar Skał Adrszpasko-Cieplickich został objęty rezerwatem przyrody. Jest bardzo cenny nie tylko ze względów geologicznych i geomorfologicznych, lecz także pod względem różnorodności fauny i roślinności. Zidentyfikowano tu 238 pierwotnych gatunków roślin, na przykład rojownik bagnisty, modrzyk górski, wietlica alpejska, fiołek dwukwiatowy.

Adres: Adršpach 111, 549 52 Adršpach
Godziny otwarcia: Po-Ni 8:00-18:00
Wstęp: 70,00 CZK

Trasa z Czeskiego Raju do Skalnego Miasta w Adrspach (ok. 90km)

 
Propozycje noclegów

1/ Kamping Český ráj
Adres: 506 01 Jičín, Kněžnice 4
Web: www.pensionkneznice.cz/PL
Wi-fi

2/ Kamping Zrcadlová koza
Adres: 511 01 Turnov, Louzek 7
Web: www.zrcadlovakoza.cz

3/ Pensjonat MW Sedmihorky
Adres: Sedmihorky čp. 65 a čp.
Web: www.penzionsedmihorky.cz
Wi-fi

4/ Camp Sedmihorky
Adres: Sedmihorky 72, 511 01 Turnov
Web: www.campsedmihorky.cz

Zobacz na mapie

PrzewodnikiWarto odwiedzićDla zapewnienia łatwości i wygody odbioru przekazywanych informacji oraz w celu usprawnienia funkcjonowania witryn www.yougo.pl, korzystamy z technologii plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były instalowanie na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
OK